Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. To trywialne stwierdzenie, ale ma w sobie dużo prawdy. Dzieci, często jeszcze nieskażone zasadami kompozycji obrazu, rzeźby, estetyką dorosłych czy też gustami obecnie panującymi często potrafią wyrazić więcej i lepiej niż osoby teoretycznie obyte w sztuce. Dzieci potrafią zaskoczyć, zadziwić, zaangażować się w coś, czym dorosłym nie chciałoby się zająć.

Tegoroczny 20. Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY cieszył się dużym zainteresowaniem. Przestrzenie klasztoru konińskich franciszkanów wypełniły się najróżniejszymi szopkami wykonanymi przez małych artystów. Były wytwory z makaronu, guzików, drewna czy modeliny, pomalowane jak i surowe, bardziej i mniej naturalistyczne. Dziecięca fantazja stworzyła postacie Świętej Rodziny według własnych pomysłów, czasem mniej lub bardziej abstrakcyjnie. Na parapetach okien klasztoru zgromadzono wytwory naiwnych, młodych artystów, dzieci, które czasem słuchały wskazań opiekunów, a czasem puszczały bardzo swobodnie wodze wyobraźni. Zamykały Maryję, Józefa i Dzieciątko w szklanych kulach, jakby symbolizujących dzisiejsze oddalenie i odcięcie od religii, jak i zamieszczały Ich w otwartych, prawie naturalistycznych szopach z drewna i trawy, niemalże wskazując, że w kwestiach wiary warto wrócić do korzeni, posłuchać nauczania papieża Franciszka i własnego serca. Czasem można było się zatrzymać przy mocno abstrakcyjnej konstrukcji i zamyślić się, że dla wielu Boże Narodzenie i cud nadejścia Syna Bożego to właśnie taka bezpostaciowa abstrakcja, którą każdy sam ubiera we własną filozofię i wiarę – bo nie zna tak naprawdę zasad wiary chrześcijańskiej. Dzieci swą naiwną i prostą sztuką bardzo mocno pokazały, jak różna może być wiara, jak różnorodne postrzeganie świąt mocno zakorzenionych w naszej kulturze i wierze.

Piękne było to, że doceniono wielu małych twórców, a oprócz Natalii Jakubowskiej ze SP w Łuczywnie (zdobywczyni statuetki Anioła) wiele dzieci wróciło do domu tej niedzieli z pamiątkami po tym konkursie i wspomnieniem, że zostały docenione. Może ich wrażliwość artystyczna oraz nawina, prosta wiara dzięki temu zostanie wzmocniona i przetrwa dłużej dając im możliwość rozwoju i artystycznie, i duchowo.

Galerię z wręczenia nagród możecie Państwo obejrzeć pod tym linkiem.

Joanna Graszk-Łojewska

20. Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY

Komenatrze są wyłączone