Zapraszamy na spektakl muzyczny Chór Czarownic w ramach projektu Konin Miasto Kobiet 2019 do Konińskiego Domu Kultury. 

O zespole Chór Czarownic:
Inspiracją do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie oskarżonej o czary i spalonej na stosie.
Chór Czarownic to spektakl muzyczny. W skład wchodzi zespół wokalny składający się z ok. 30 kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów a akompaniuje im awangardowy zespół muzyczny. Na scenie jest też wiele oryginalnych instrumentów skonstruowanych specjalnie dla chórzystek.
Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią ale także z refleksją, autoironią i ponadczasową mądrością. Występ zbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.

Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.
Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach – na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu, na Kongresie Kobiet w Poznaniu.
Ten projekt jest nie tylko dużym wydarzeniem artystycznym – to także manifest filozoficzny.

Zapraszamy.

Adam Wajrak, ekolog, dziennikarz: „Chór Czarownic już zmienia Polskę”

Agnieszka Graff, pisarka: „Występ chóru to spektakularna, gniewna klątwa rzucona na patriarchat (…) Podczas występów chóru publiczność spontanicznie wstaje i przyłącza się do śpiewu. Towarzyszą temu niezwykle intensywne emocje: poczucie wspólnoty, jednocześnie groza i nadzieja.”.

Jacek Polewski, piekarz: “Mocny głos z jajników, gardła i serca. Polecam.”

Bogna Czałczyńska, radna miejska: “Chór Czarownic to ZJAWISKO… niesamowicie mocne, mistyczne i fizjologiczne… Jest sakrum i jest profanum… wyszeptane i wykrzyczane.”

PPA we Wrocławiu: „Te kobiety wręcz wbiły widownię w ziemię! Ale mają moc”.

 

TWÓRCY
idea projektu – Ewa Łowżył
słowa – Malina Prześluga
kompozycja – Zbyszek Łowżył, Patryk Lichota, Malwina Paszek

WYKONAWCY
24-osobowy chór kobiecy – śpiew
Mieszko Łowżył – perkusja
Patryk Lichota – live electronics
Ida Łowżył – harfa stalowa
realizacja dźwięku – Radek Barczak
realizacja świateł – Tomek Wróblewski

Spektakl realizowany jest w ramach projektu KONIN MIASTO KOBIET 2019

Współorganizator: Koniński Dom Kultury

uwaga dla publiczności: wulgarne słowo, światło strobo, +13

Komenatrze są wyłączone