O ludziach, którzy potrafią dobrze udawać, mawia się, że są doskonałymi aktorami. O losach, lepszych i gorszych twierdzi się, że to teatr życia. A zazwyczaj niewielu z nas chadza do teatru, skupia się na przedstawieniach czy też analizuje, co artyści mieli do przekazania. Jeszcze mniej osób bierze do teatru małe dzieci wychodząc z założenia, że nie jest to rodzaj sztuki, który mógłby zainteresować maluchy.

Temu stereotypowi przeciwstawia się projekt Teatr Dotknij, długofalowo zaplanowany na kilka miesięcy, obejmujący współpracę edukatorów, pedagogów i artystów prowadzących warsztaty dla najmłodszych i najstarszych.

Aryści i edukatorzy którzy rozpoczęli swoją pracę w Koninie oswajają najmłodszych i najstarszych z teatrem w najprostszy sposób – za pomocą dotyku, bycia blisko, wspólnej zabawy i uśmiechu. Czas spędzony na warsztatach łączy się z poznawaniem drugiego człowieka, nauką okazywania emocji, pokazywania ich za pomocą rysunku, czy też zmniejszania dystansu nawzajem między uczestnikami. To również czas przeznaczony na naukę relaksu, wyciszenia – czegoś, co jest ważne i dla trzylatka, i dla siedemdziesięciolatka. W każdym z tych działań edukatorzy uruchamiają zmysł dotyku – czy to w relacji międzyludzkiej, czy to w kontekście projektowania przestrzeni.

Teatr Dotknij to działanie długofalowe, zakończy je grudniowa instalacja Łaskotki, przewidziana dla najmłodszych i ich bliskich. Istnieje szansa, że z maluchów, które tak wcześnie mają kontakt z działaniami teatralnymi wyrosną osoby, które chętniej będą chadzać na spektakle teatralne i lepiej je zrozumieją.

Freski

Projekt Teatr Dotknij.

Komenatrze są wyłączone