Janusza Chabiora, Mariusza Jakusa, Łukasza Simlata, Michała Czarnika, Agnieszkę Wosińską, Annę Próchniak i innych wybitnych aktorów zobaczymy w spektaklach na ekranie w Kinie Oskard Kameralnie w CKiS, w ramach tegorocznej edycji projektu DOTKNIJ TEATRU.

DOTKNIJ TEATRU to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego głównym celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. W programie ogólnopolskiej akcji znajdują się m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty. „Dotknij Teatru” promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach.

CKiS-DK Oskard  po raz kolejny włącza się w te akcję, proponując prezentację spektakli na ekranie w ramach projektu TEATROTEKA. To projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. Jak podkreślają pomysłodawcy jest to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda” polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.
 
TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego.

Od 27 do 30 marca konińscy teatromani obejrzą aż 4 teatralne ekranizacje  w kinowej sali studyjnej Kina Oskard Kameralnie:


ZABAWY W DOM | 27 marca 2019 19:45  


FALOWIEC | 28 marca 2019 19:00  


SŁABI | 29 marca 2019 19:00  


HOLZWEGE | 30 marca 2019 19:00  

To okazja do zapoznania się twórczością nowego pokolenia autorów piszących dla teatru  i reżyserów młodego pokolenia, a także możliwość zobaczenia na ekranie wybitnych, polskich aktorów. Każdy ze prezentowanych spektakli to niezwykła historia, opowiedziana w sposób ciekawy i nowatorski.

Wejściówki w cenie 5 zł są dostępne w kasie CKiS przy ul. Okólnej 47a oraz online.

Ponadto 28.03.2019  w II LO w Koninie, konińska młodzieży  weźmie udział w bezpłatnym  spotkaniu z dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego z Poznania Maciejem Nowakiem  pt. "Teatr w sojuszu z publicznością?", na które serdecznie zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona – zapisy: (63) 243 63 50/51 lub e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

Cykl TEATROTEKA jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Komenatrze są wyłączone