Akademia Gitary, CKiS w Koninie oraz Miasto Konin zapraszają na muzyczne wydarzenie z gitarą w roli głównej – koncert Erlendis Quartet. Festiwal Akademia Gitary od ponad dekady dociera z sześcioma strunami do kilkunastu miejscowości w Wielkopolsce. W Koninie pojawi się dwa razy – 24 sierpnia koncert Erlendis Quartet i 31 sierpnia koncert zespołu Jacaras.

W niecałe pięć lat od swojego powstania, został najczęściej nagradzanym kwartetem gitarowym w historii. Międzynarodowe uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Entuzjastyczne recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie wewnątrz zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Zespół powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Ania, Adrian, Karol i Wojtek studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Meccore String Quartet.

Wśród licznych zdobytych nagród, najważniejszymi są: pierwsze miejsce na Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów organizowanym przez Guitar Foundation of America (USA, 2017), pierwsze miejsce i Nagrodę Publiczności na Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną na Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych.

Porozumienie na scenie, operowanie szeroką skalą dynamiczną oraz emocjonalne i precyzyjne interpretacje stały się cechami rozpoznawczymi zespołu. Dzielenie się pasją do muzyki jest nadrzędnym celem wszystkich artystycznych podróży po świecie. Erlendis Quartet odwiedził dotychczas USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie koncertuje w Polsce i w Danii.

Co sezon Erlendis Quartet wzbogaca swój repertuar o nowe, ekscytujące utwory. Każdy program ich koncertu jest precyzyjnie planowany i dostosowywany do oczekiwań publiczności. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

W latach 2015-2017 członkowie Erlendis Quartet studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej. Opiekunami zespołu byli Jesper Sivebaek (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tim Frederiksen (były prymariusz Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę.

Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet pobierali lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni jak Deutsche Gramophone lub EMI.

Skład zespołu:
Anna Chorążyczewska – gitara
Adrian Furmankiewicz – gitara
Wojciech Jurkiewicz – gitara
Karol Mruk – gitara

Miejsce koncertu: Kościół Świętego Ducha w Koninie / Parafia ewangelicko-augsburska.

Akademia Gitary

Akademia Gitary to projekt, który na dobre wpisał się w kulturalną mapę Wielkopolski. Zeszłego lata podsumowaliśmy 10 lat dotychczasowych sukcesów, najlepszych koncertów, artystów i wykonań, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Festiwal powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Decydując się na wzbogacenie nimi muzycznego krajobrazu wielu wielkopolskich miast i miejscowości, przyciągnął do siebie melomanów i miłośników gitary z całej Europy.

Realizacja Akademii Gitary możliwa jest dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, w szczególności samorządów Miasta Poznania, Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Gnieźnieńskiego oraz gminy Szamotuły, dlatego wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny; od kilku lat prowadzona jest zbiórka publiczna na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Wielkopolski.

Na muzycznej mapie festiwalu, poza Poznaniem, pojawi się m.in. Gniezno, Szamotuły, Kórnik, Konin, Czarnków, Kalisz, Pniewy, Połajewo czy Tarnowo Podgórne.

Komenatrze są wyłączone