Sześcioro młodych pianistów weźmie udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbędzie się w Koninie i Żychlinie w dniach 15-17 listopada 2018.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”. Organizatorem jest Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury.

Jak przypomina Danuta Gościńska, dyrektor artystyczna „Chopinowskich Interpretacji Młodych”, od 19 listopada 2004 roku, kiedy to odbył się pierwszy festiwal, w murach konińskiej szkoły muzycznej i w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie (obecnie siedzibie ZSE-U im. F. Chopina) „wysłuchaliśmy około dziewięćdziesięciu recitali chopinowskich w wykonaniu utalentowanej młodzieży w wieku od 13 do 21 lat. Byliśmy także świadkami niezapomnianych koncertów towarzyszących festiwalowi w wykonaniu uznanych polskich artystów oraz znakomitych wykładów prowadzonych przez niekwestionowane autorytety z dziedziny muzykologii i publicystyki. Ważna była obecność jurorów należących do elity pedagogiki fortepianowej w Polsce i na świecie, co dla uczestników stanowi ogromne wyzwanie i zachęca do udziału w festiwalu”.

Za kilka dni swoje umiejętności zaprezentuje w Koninie sześcioro pianistów. Będą to: Marek Jeutner (PSM I i II st. Gliwice), Marianna Sereda (OSM II st. w Krośnie), Eryk Parchański (ZPSM Kielce), Aleksandra Janusz (UMFC Warszawa), Karolina Kuśmierz (PSM I i II st. Suwałki) i Shengye Cheng (PZSM Bydgoszcz). Waldemar Andrzejewski będzie przewodniczącym jury także tegorocznego festiwalu. Razem z nim pianistów oceniać będą Katarzyna Popowa-Zydroń i Marek Dyżewski, eseista i dziennikarz muzyczny.

Festiwal poprzedzi konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”, która odbędzie się (15 listopada) w ZSzE-U w Żychlinie. W czasie konferencji wystąpią:

– Justyna Chłap-Nowakowska, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, polonistka, krytyk literacki – „Poezja i niepodległość”

– dr hab. Piotr Cichoracki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk – „Józef Piłsudski. Wyboista droga do niepodległości”

– Maciej Negrey, adiunkt Uniwersytetu Jagiellońskiego, kompozytor i muzykolog – „Polscy symfonicy XIX wieku na drodze do niepodległości”

– Marek Dyżewski, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, eseista, dziennikarz – „Ignacy Jan Paderewski. Ojczyźnie i rodakom”.

Marek Dyżewski dzień później wygłosi w PSM w Koninie wykład zatytułowany „W poszukiwaniu utraconych temp”.

Wstęp na wszystkie wykłady i przesłuchania pianistów jest wolny.

17 listopada w sali Domu Kultury CKiS „Oskard” ogłoszone zostaną wyniki XV Festiwalu. Tej uroczystości i popisom laureatów towarzyszyć będzie występ sekstetu smyczkowego, złożonego z solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, pod kierunkiem Jarosława Thila. Muzycy wykonają kompozycje Józefa Elsnera i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kompozytorów współczesnych Fryderykowi Chopinowi. Wstęp na koncert za zaproszeniami.

Organizatorami XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami są: PSM I i II st. w Koninie, CKiS Konin, KDK, MBP w Koninie oraz konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

Komenatrze są wyłączone