Zapraszamy 17 czerwca o g. 14.00 na Festiwal Kultury „W stronę tradycji”. Amfiteatr w Kramsku wypełnią wydarzenia muzyczne, plastyczne i taneczne adresowane do dzieci i dorosłych. Będzie można posłuchać m.in. kapel ludowych, skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez sołectwa:  Wysokie, Kramsk, Barce, odwiedzić kiermasz sztuki ludowej i wziąć udział  w zabawie tanecznej „Oj, dana, dana…”. Na widzów czekają także otwarte warsztaty: sypania wzorów piaskiem, garncarskie, wikliniarskie, rzeźbiarskie oraz edukacyjna akcja plastyczna dla najmłodszych.

Festiwal zainauguruje polonez w wykonaniu stu mieszkańców gminy Kramsk. Tym uroczystym tańcem integrującym lokalną społeczność upamiętnimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczymy: kapele ludowe, solistów śpiewaków, instrumentalistów, ludowe zespoły taneczne i śpiewacze.

Dla miłośników rękodzieła przewidziano kiermasz sztuki ludowej, na którym swoje prace zaprezentują regionalni artyści – laureaci przeglądów o charakterze ludowym. Wśród twórców będą m.in. Marianna Dobrowolska (haft), Piotr Staszak (rzeźbiarz), Alina Jabłońska (haft, rękodzieło artystyczne), Marianna Iwińska (rzeźbiarka), Janusz Wiśniewski (wikliniarz), Józef Dzieciątkowski (garncarz), Katarzyna Kołakowska-Frontczak (wyroby szydełkowe, rzeźba) Zofia Sobieraj, Jadwiga Piekarska, Julia Kuczmańska-Benec (twórczynie ludowe z Kramska).

Integralną częścią Festiwalu jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Uczestnicy dostarczają: pisanki, pająki, lalki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby. W trakcie Festiwalu będzie je można obejrzeć w świetlicy katechetycznej obok amfiteatru w Kramsku, natomiast od 22 czerwca do 20 lipca – w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a).

Na zakończenie Festiwalu przewidziano potańcówkę „Oj dana, dana…”. Będzie to zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo przez Kapelę z Kociny, z konkursami i nauką tańca. Prowadzenie i koordynacja zabawy: Anna i Krzysztof Rospondek,  Anna Maria Gałczyńska – członkowie grupy „Tańce blisko ziemi”.

Na wydarzenie zapraszają: CKiS w Koninie, GOK w Kramsku, Urząd Gminy w Kramsku. Współfinansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Festiwal to ostatnia odsłona projektu „LUDOWE MECYJE II – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

http://ludowemecyje2.ckis.konin.pl

 

Komenatrze są wyłączone