Fotografie Witolda Pawlaczyka to zestaw zdjęć o charakterze reportażowym, subiektywny wybór prac, będący przekrojem twórczości autora na przestrzeni lat. Ich bohaterami są ludzie, często przypadkowo spotkani, sytuacje, w których się znaleźli, towarzyszące im emocje, wychwycone z ciągłości ruchu gesty. To fotografie, które cechuje uważność, wyczucie chwili i umiejętność naciśnięcia spustu migawki we właściwym momencie.

Witold Pawlaczyk zawodowo nie jest związany z fotografią lecz interesuje się nią od zawsze. Zaczynał w 2000 roku od pracy z aparatem analogowym oraz samodzielnym wywoływaniem zdjęć w ciemni. Jak mówi:
„Fascynował mnie moment, w którym na papierze pozytywowym pojawiała się zatrzymana przeze mnie chwila. Bo w fotografowaniu to jest dla mnie najważniejsze.
Jestem ciekawy ludzi w ich codziennym życiu, w ich autentycznym kontekście. Dlatego fotografuję „podglądając” sytuacje, bez ingerencji w ich naturalny przebieg. W ten sposób z aparatem towarzyszę ludziom zachowując chwile i uwieczniając ich emocje.”

Swoje zainteresowanie fotografią reportażową realizował działając w SpAF we Wrocławiu. Brał udział w licznych konkursach oraz projektach, miedzy innymi:
– plenerowa wystawa na wrocławskim Rynku „Juwenalia 2004”
– projekt pod patronatem Gazety Wyborczej „Jeden dzień z życia miasta – Wrocław”, zakończony wystawą na Placu Solnym we Wrocławiu (06.2004)
– Weekendowa Akademia Fotografii Gazety Wyborczej
– udział i wyróżnienie w VI Ogólnopolskich i Europejskich Konfrontacjach Fotograficznych Szkół Wyższych w kategorii „fotografie czarno – białe”
– pierwsza nagroda w konkursie „Codzienność” 2015 roku organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
– wyróżnienie w kategorii fotografia 37. Przeglądu Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” Konin 2015

Komenatrze są wyłączone