Kiedy: 21 sierpnia - 7 września

Jan Markaczewski „Geneza świata”

Zachęcamy do oglądania instalacji fotograficznej Jana Markaczewskiego „Geneza świata”. Na uroczyste zakończenie wystawy zapraszamy 7 września o g. 18.00.

Autor o wystawie: W swojej pracy artystycznej – kolekcji fotografii, chcę się odnieść do tzw. „drogi życia”, próby nowego jej zdefiniowania – jest to temat, który interesuje mnie od dawna.

Z pozycji Odkrywcy podróżującego po Wszechświecie, Kosmosie rejestruję i kreuję obrazy, których subiektywna logika uzasadnia moją ideę powstania Świata i Życia, jestem analitycznym badaczem diagnozującym niezbadane rejony oraz przyczyny, które doprowadziły do powstania tajemnicy Życia na Ziemi. Droga którą przemierzam – w siedmiu symbolicznych kompozycjach fotograficznych – jest osobistą, ilustracyjną narracją – od powstania Ziemi do powstania Człowieka.

Wszechświat jest dla mnie obszarem badań, inspiracją jest Życie, a motorem zachowań ludzkich – Religia.

(…) Pierwsza fotografia: to poskręcana materia, jakby nieokiełznana lawa napierająca we wszystkie strony szukająca ujścia, a w niej dramatyczne, czarne otwory krzyczące w akcie Bólu i niewyobrażalnej Rozpaczy.

Druga fotografia: następne ujęcie to spadający głaz, skała – obraz ogromnej, prymitywnej i nieznanej siły, z jaką się wdziera nieożywiony materiał w przejmującą, wszechobecną czerń. Jest to obraz Agresji.

Trzecia fotografia: jest ilustracją przekroju zastygłych warstw Świata, wierzchnia warstwa lekko porowata, o nieznanej strukturze jest poddawana nieregularnym siłom, działającym z jądra planety. To walka dwóch Światów – Dobrego i Złego.

Czwarta fotografia: przedstawia nieregularną zwartą strukturę, na której kiełkują nasiona i pojawiają się pierwsze nagie pędy roślin. To pojawienie się Życia.

Piąta fotografia: tematem jest woda tak potrzebna do życia, napotyka na swojej drodze przeszkody, tworząc w skale nieregularne lekkie wyżłobienia. To jest mijający Czas.

Szósta fotografia: na kolejnym obrazie wiatr delikatnie unosi nasiona i rozsiewa po całym Wszechświecie. Wyręcza on Stwórcę lub na jego polecenie przekazuje Życie w inny wymiar rzeczywistości. To jest Piękno.

Siódma fotografia: teraz pojawia się Człowiek jako cząstka rodzącego się Świata, symbol Życia, które jest darem. To jest Tajemnica.

 

Komenatrze są wyłączone