Przejdź do treści
Wydarzenia 11 maja 2017

Konkurs o statuetkę KARIATYDY 2017 – Dzień Animatora Kultury

Animatorzy, pasjonaci, twórcy, ludzie oddani kulturze i artystyczną przestrzeń kreujący obchodzili 11 maja swoje święto.

Statuetki Kariatydy z okazji Dnia Animatora Kultury wręczyliśmy: Jackowi Rybczyńskiemu, Izabeli Kostiukow, właścicielom Zakładu Mięsnego „Smoliński”, Witoldowi Nowakowi, Darii Szauer, Fundacji Street Light oraz Franciszkowi Kupczykowi.

Uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania Łukasza Kuropaczewskiego. Artyście, na wniosek CKiS w Koninie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Muzycznym, niezwykle energetycznym akcentem był koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.

Gorąco dziękujemy wszystkim za wsparcie i obecność.

 

ANIMATOR KULTURY:

Jacek Rybczyński – za niezwykle cenną  i owocną pracę na rzecz rozwoju kultury muzycznej.

Jacek Rybczyński – muzyk i dyrygent orkiestr dętych. Pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Był członkiem kwartetu instrumentów dętych blaszanych oraz czynnym muzykiem orkiestry dętej KWB Konin. Niezwykle zaangażowany w proces edukacji muzycznej. Jego uczniowie są laureatami w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielu z nich kontynuuje zainteresowania w orkiestrach symfonicznych i teatrach muzycznych w Polsce. Organizuje koncerty uczniów w przedszkolach i uczestniczy w koncertach Konińskiego Towarzystwa Muzycznego. Jacek Rybczyński jest kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej we Wrześni i pomysłodawcą orkiestry dętej w Tuliszkowie. Od kilku lat jest współorganizuje międzynarodowe koncerty orkiestr dętych w gminie Stare Miasto.

 

TWÓRCA:

Izabela Kostiukow – za konsekwentną postawę malarską oraz upowszechnianie sztuk plastycznych.

Izabela Kostiukow – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Kuratorka plenerów malarskich, instruktorka rysunku i malarstwa w Galerii CKiS Wieża Ciśnień.

 

MECENAS KULTURY – SPONSOR:

Zakład Mięsny „Smoliński” – za otwartość na potrzeby lokalnego środowiska i wspieranie działalności kulturalnej miasta i gminy Dobra

Zakład Mięsny „Smoliński” – Zakład „Smoliński” to rodzinna firma z tradycjami, założona w 1956 r. Obecnie prowadzi działalność na skalę krajową, we współpracy z zagranicznymi kontrahentami, przy wykorzystaniu najnowszych technologii produkcji. Przez wiele lat współpracy w ramach działań na rzecz lokalnej społeczności gminy Dobra, Zakład wyróżnił się wyznaczając wysokie standardy aktywności w różnych dziedzinach: biznesu, kultury, działalności społecznej i samorządowej. Aktywny mecenas kultury na terenie gminy Dobra wspierający ważne dla regionu wydarzenia i imprezy kulturalne.

 

SAMORZĄD LOKALNY:

Witold Nowak – za zaangażowanie w prowadzenie działalności kulturalnej, sprzyjające rozwojowi aktywności społecznej i budowaniu integracji  mieszkańców.

Witold Nowak – radny miasta Konina, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie. Zawodowo zajmuje się działaniami związanymi z kulturą, w których wykazuje się oryginalnością. Pomysłodawca największej w Polsce rekonstrukcji bitwy z Powstania Styczniowego zrealizowanej pod Ignacewem.

Skutecznie zabiega o środki na kulturę w mieście oraz sam angażuje się w działania kulturalne. Współautor i koordynator projektów dla seniorów. Współzałożyciel Fundacji LIDA w Koninie.

 

NOVA:

Daria Szauer – za wrażliwość na potrzeby lokalnego środowiska oraz aktywną postawę w kreowaniu potrzeb kulturalnych.

Daria Szauer – nauczycielka nauczania początkowego, instruktorka zespołu tanecznego i wokalnego w Szkole Podstawowej w Sadlnie gm. Wierzbinek. Interesuje się śpiewem, tańcem i fotografią. Zaangażowana w rozwój form działalności artystycznej dzieci i młodzieży; prowadząca zajęcia dla Pań ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet gminy Wierzbinek. Dokumentuje wiele wydarzeń z życia gminy. Aktywnie przyczynia się do upowszechnienia rozwoju kultury w społeczności lokalnej.

 

RAZEM:

Fundacja Street Light – za tworzenie przestrzeni do rozwoju twórczej aktywności młodych mieszkańców Konina i kreowanie kultury miejskiej.

Fundacja Street Light – koncentruje się na kreowaniu kultury miejskiej. Oferta fundacji skierowana jest do osób poszukujących alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Jej działalność przejawia się w spektakularnych realizacjach w przestrzeni miejskiej i formach edukacyjnych, które pozwalają popularyzować sztukę ulicy.

 

KARIATYDA WIELKA:

Franciszek Kupczyk – za twórczą postawę znajdującą wyraz w dziedzinie fotografii i  pokazywanie świata przez pryzmat własnej wrażliwości.

Franciszek Kupczyk – fotograf o bogatym doświadczeniu i znaczących osiągnięciach w świecie fotografii. Był czynnym członkiem Foto-Klubu Konińskiego, fotoreporterem „Wielkopolskiego Zagłębia”, „Gazety Konińskiej”, „Gazety Kolskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Obecnie fotograf niezależny, zrzeszony w Kolskim Klubie Fotograficznym „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana. W centrum jego twórczości znajduje się człowiek w przestrzeni kultury. Istotna część prac Franciszka Kupczyka dotyczy duchowego charakteru życia społecznego, fotografii krajobrazowej i dokumentalnej. Od roku prowadzi galerię fotografii FotoGaleriowiec.

 

Łukasz Kuropaczewski – muzyk, gitarzysta klasyczny, laureat konkursów w Polsce i na świecie, wykładowca, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Poznaniu, współtwórca oraz dyrektor wielkopolskiego festiwalu gitarowego pod nazwą Akademia Gitary: festiwal.

Występował z recitalami w Polsce, Rosji, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, Serbii, Kosowie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja), Maciej Frackiewicz, Agata Szymczewska, Lukasz Długosz, Andrzej Bauer.

Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

Nagrał pięć płyt. Trzy ostatnie („Polish Music”, „Aqua e Vinho” i „Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.