Znany w kraju i na świecie Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zaśpiewa 8 listopada w Koninie! Podczas koncertu „Ojczyzno ma!” usłyszymy genialne kompozycje Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

Z Chórem uczcimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To okazja do wspólnego śpiewania, szczególnie że w programie koncertu pojawią się popularne i niezwykle melodyjne pieśni powstańcze i legionowe. Zapraszamy na koncert, w którym nie zabraknie kunsztu wykonawczego, ciekawych aranżacji i wyjątkowego repertuaru.

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego prowadzonego dotychczas przez księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. W czasie wojny chór śpiewał w poznańskich kościołach. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce, w 1950 r., zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska.

Przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 r., szefem artystycznym „Poznańskich Słowików” był Stefan Stuligrosz. Profesor był przez całe życie niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną. Ale to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło życia. Przez dziesięciolecia pracy stworzył zespół o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym. Z „Poznańskimi Słowikami” odniósł największe sukcesy. Aktualnie zespół prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent i artystyczny wychowanek profesora Stuligrosza.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów oraz wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.

„Poznańskie Słowiki” śpiewają różnorodny repertuar, dzięki czemu mogą zadowolić muzyczne gusta każdej publiczności. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Händla, Mielczewskiego, Gorczyckiego, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna, Beethovena i Kurpińskiego, romantyzmu Chopina, Moniuszki, Schuberta, śpiewa także kompozycje współczesne Góreckiego, Thompsona, Deák-Bárdosa czy Kilara, a także opracowania przebojów muzyki rozrywkowej.

Chór współpracował z wybitnymi artystami, w tym m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem, a także z Hanną Banaszak, Andrzejem i Mają Sikorowskimi, Sebastianem Karpiel-Bułecką. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d’Espinosa i legendarny Leonard Bernstein, zespół współpracuje stale z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

„Poznańskie Słowiki” nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór zagrał w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” (reż. Hieronim Przybył) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” (reż. Jerzy Stuhr).
Przez niemal 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 chórzystów. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to ponad 90 śpiewających chłopców i panów.

Komenatrze są wyłączone