Trio Jachna/Tarwid/Karch to jeden z najciekawszych projektów ostatnich lat na polskiej scenie jazzowej. Po obsypanej rewelacyjnymi recenzjami płycie Sundial” trio zdecydowało się na wydanie drugiego albumu w prestiżowej słowackiej wytwórni Hevhetia.

W skład zespołu wchodzi Wojciech Jachna, jeden z najważniejszych obecnie trębaczy polskich, znany z zespołów Contemporary Noise Quintet/Sextet, Sing Sing Penelope, współtworzący znakomite składy: Jachna/Buhl, Jachna/Wójciński, Jachna/Mazurkiewicz/Buhl czy Innercity Ensemble, oraz dwóch młodszych metrykalnie, ale muzycznie świadomych i dojrzałych absolwentów prestiżowego Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze – pianista Grzegorz Tarwid i perkusista Albert Karch. Słuchając koncertów tria, ma się wrażenie przysłuchiwania muzycznej dyskusji przyjaciół, a nie solisty i tzw. „sekcji”, bo wart podkreślenia jest równomierny podział ról w zespole.

Nowa płyta tria „Sundial II”, zawiera 9 kompozycji napisanych przez poszczególnych członków formacji i pokazuje konsekwentny progres zespołu od momentu debiutu, zarówno w wypracowywaniu wspólnego brzmienia, jak i w interakcji. Wszystkie współczesne inspiracje – od delikatnej kameralistyki, poprzez nowoczesny akustyczny mainstream, aż po elementy improwizacji free – słychać na płycie, która aż skrzy się od pomysłów.

„Sundial jest albumem raczej poukładanym, przejrzystym, a momentami wręcz niewinnie romantycznym. Instrumentalne wypowiedzi trójki muzyków układają się w logiczną całość. Może dlatego każdy delikatny zwrot w stronę minorowej awangardy, każdy pojedynczy klaster wydają się tu skokiem w odmęty improwizowanego szaleństwa. W tych subtelnie rozprowadzonych kontrastach tkwi siła tej – nie tak znowu oczywistej – płyty”. Jan Błaszczak, Jazzarium.pl

 

Komenatrze są wyłączone