Kultura to jedna z najważniejszych sfer życia społecznego, a ci, którzy kształtują przestrzeń kulturalną, inicjują działania o charakterze artystycznym obchodzili 10 maja 2013 r. w CKiS – Domu Kultury Oskard swoje święto – Dzień Animatora Kultury.

To uroczystość poświęcona pasjonatom, ludziom mającym znaczące osiągnięcia w wielu dziedzinach artystycznych oraz tym, którzy kulturę wspierają. Po raz trzynasty wręczyliśmy statuetki Kariatydy – przyznawane przez powołaną przez Elżbietę Barszcz – dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, kapitułę, ogłaszanego wiosną, konkursu o statuetkę Kariatydy. Statuetki autorstwa Dariusza Przewięźlikowskiego – toruńskiego artysty ceramika – wręczono w pięciu kategoriach: animator kultury, twórca, mecenas kultury – sponsor, samorząd lokalny i nova. Podczas piątkowej uroczystości wręczono również odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rokrocznie w programie uroczystości pojawia się artystyczny akcent. Tym razem scena należała do Renaty Przemyk, która wraz Błażejem Chochorowskim i Maciejem Mąką zaprezentowała koninianom nowy projekt muzyczny. Koncert wypełniły najpopularniejsze piosenki z dorobku artystki, ale w nowej odsłonie. Za emocjonalność, charyzmę i piękne brzmienia głosów oraz instrumentów publiczność nagrodziła wszystkich artystów gromkimi brawami, bowiem oprócz Renaty Przemyk i towarzyszących jej muzyków na scenie można było zobaczyć i usłyszeć chór Viribus Unitis pod batutą Joanny Gogulskiej z Turku, który wywołał entuzjastyczne reakcje widzów, prezentując kilka utworów z repertuaru Republiki oraz wykonując wspólnie z Renatą Przemyk piosenkę zatytułowaną „Kochana”.

Komenatrze są wyłączone