Dr hab. Andrzej Dragan związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego daje czytelnikom książkę popularnonaukową będącą subiektywna top listą najciekawszych tematów współczesnej fizyki. Jest napisana tak, aby każdy mógł ją zrozumieć. Autor nie szczędzi czytelnikom czarnego humoru, co czyni trudny temat, niezwykle lekkim i dostępnym dla wszystkich.
Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym naukowcem i artystą.

KATECHIZM FIZYKI KWANTOWEJ DLA KAŻDEGO

„Kwantechizm, czyli klatka na ludzi“ to wyzwanie rzucone stereotypowi fizyki, jako dziedziny niezrozumiałej dla zwykłego zjadacza chleba, ale również ironiczna refleksja nad istotą świata, nauki i wiary. To nadzwyczajny wykład ze współczesnej fizyki – bez wzorów, ale za to ze sporą dozą czarnego humoru, który ma szansę podbić umysły i rozbudzić wyobraźnię. Fizyk – dr hab. Andrzej Dragan – próbuje opisać świat teorii względności i mechaniki kwantowej, ale oczami humanisty. Publikacja, o której Kuba Wojewódzki napisał – „kiedyś snobizmem było czytanie Ditfurtha. Dziś snobizmem powinno być czytanie Dragana” – jest dostępna na rynku od 28 lutego, nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza.

Wątpliwości to podstawa rozwoju. To właśnie one i choroba zwana ciekawością są motorem napędowym fizyki, życia, nauki. Esencją najważniejszych dla naszego rozwoju odkryć nie są skomplikowane wzory, lecz proste intuicje. To one pozwalają fizykom zrozumieć, co się dzieje, jak się dzieje i dlaczego się dzieje. I o tych prostych intuicjach jest książka „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”. Dlatego jest to pozycja dla każdego, także dla ludzi, którzy z fizyką są na bakier. A może nawet głównie dla nich. Ale i entuzjaści współczesnej fizyki znajdą tu mnóstwo rzeczy, które ich zaskoczą i zrozumieją zagadnienia, o których tylko słyszeli, lecz bez rozumienia. „Piszę nie tylko o zjawiskach głęboko zaskakujących. Wyjaśniam też zagadnienia, które mogą czytelnikom otworzyć oczy na podstawowe tematy związane z naszą rzeczywistością” – podkreśla autor. „Nawiązanie do katechizmu jest poprzez kontrast, który pozwala wyjaskrawić podstawową zasadę nauki: zasadę wyrażania wątpliwości przy każdej możliwej okazji” – wyjaśnia Andrzej Dragan.

Fizyka, której nie znamy

„Prawdziwa fizykoterapia dla skaleczonych powszechnym systemem szkolnictwa. Pisana świetnym piórem, to się czyta!” – napisał o niej Michał Figurski. „W Kwantechizmie poruszam kwestie, które uważam za ważne, które dotyczą każdego, nie tylko entuzjastów współczesnej nauki. Wyszła z tego dość osobista relacja, z różnymi historyjkami i anegdotami, nie jest to więc typowa książka popularnonaukowa” – opowiada autor.

Rzeczywistość jest nieprzewidywalna

Świat nie jest w ogóle taki, jak nam się wydaje. „Przede wszystkim rzeczywistość jest kompletnie zaskakująca. Jak wgłębimy się w jakiekolwiek zagadnienie, to niemal na pewno doznajemy szoku. Natomiast wszystkie rzeczy, które nam się wydają oczywiste są najczęściej nieprawdziwe” – tłumaczy Dragan. Język, którym się posługujemy, jest kompletnie niedostosowany do współczesnej fizyki. „Wiemy bardzo niewiele. Ale jedno z odkryć współczesnej fizyki jest takie, że filmy science fiction, wszelkie bajki albo filmy fantasy, gdzie wymyśla się jakieś niestworzone rzeczy, to jest nic w porównaniu z tym, jak dziwna jest rzeczywistość, jak jest zaskakująca. To, że mikroskopijne obiekty są w wielu miejscach równocześnie, że informacja może być przenoszona z miejsca na miejsce przy pomocy teleportacji, na to wskazują obecnie nie hipotezy, ale eksperymenty” – argumentuje autor „Kwantechizmu”.

Dr hab. Andrzej Dragan – autor 44 prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności oraz kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, tam zdobywał kolejne tytuły naukowe – magistra, doktora oraz doktora habilitowanego (2015). Obecnie w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW prowadzi swoją grupę badawczą zajmującą się relatywistycznymi aspektami zjawisk kwantowych. Wcześniej pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Jest też profesorem wizytującym National University of Singapore. Andrzej Dragan to postać złożona, typ niepokorny. Naukowiec i artysta w jednym, łączy cięty humor i lekkość przekazu. Nigdy nie pił kawy.

Komenatrze są wyłączone