NOC KULTURY w Galerii CKiS Wieża Ciśnień to spotkania z osobowościami. Wieczór rozpocznie wernisaż malarstwa Izy Kostiukow, a tuż po nim improwizator, akordeonista Zbigniew Chojnacki zabierze nas w muzyczną przestrzeń. Zapraszamy w piątek 16 września, wstęp wolny.

WERNISAŻ MALARSTWA IZY KOSTIUKOW „Zamknijcie oczy”
16 września, g. 18:00

Jej twórczość to sugestywna emanacja własnego wnętrza przełożona na pełne wyrazu i ekspresji kompozycje abstrakcyjne. Na wystawie zostanie zaprezentowany osobisty i zindywidualizowany cykl obrazów  powstałych w latach 2014-2016.

Artystka podkreśla wielką wagę emocji, jako punktu wyjścia, jednak dążąc do wyrafinowania formy, zawęża gamę kolorystyczną. Malowanie jest dla niej procesem rozważania powstającej na płótnie sytuacji, by z niej „uchwycić jedną myśl”. Ogranicza kolor, pozostawiając kontrast, by syntetyzować duży ładunek emocjonalny w formę wyciszoną i uproszczoną.

Iza Kostiukow – absolwentka ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom w pracowni prof. Jacka Jagielskiego uzyskała w 1993 r.
Pracuje w Galerii CKiS Wieża Ciśnień, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni rysunku i malarstwa.
W 2011 r. wyróżniona przez Prezydenta odznaką honorową  „Za zasługi dla miasta Konina”. Uprawia malarstwo sztalugowe. Jest też kuratorką plenerów malarskich. Od 2013 r. we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu organizowała Międzynarodowe Plenery Artystyczne Summer Jam.

KONCERT ZBIGNIEWA CHOJNACKIEGO „Elektrotropizm”
1
6 września, g. 21:00

Dźwięki i emocje zarejestrowane na tej płycie są próbą przedstawienia akordeonu od nieznanej dotąd strony. Zbigniew Chojnacki traktuje muzykę swobodnie, najistotniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi.

Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi „stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Poprzez wydobycie barwy instrumentu, wykorzystanie elektroniki oraz przedmiotów codziennego użytku daje słuchaczowi inne spojrzenie na akordeon.

Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Anną Gadt, Warsaw Improvisers Orchestra, Otto Williamsem.

Na stałe współtworzy grupę BACKSPACE, w której spełnia się, rozwija i tworzy muzykę. W październiku 2013 r. został zaproszony do Francji na master class z wybitnym francuskim akordeonistą Richardem Galliano. Koncertował w Polsce i za granicą.

„Kiedy usłyszałem Zbyszka Chojnackiego zdałem sobie sprawę, że akordeonistyka nigdy już nie będzie taka jak dawniej”. (Michał Urbaniak)

 

Komenatrze są wyłączone