To w zasadzie pierwsza, a już na pewno pierwsza tak obszerna, wystawa konińskiego nadrealisty w jego rodzinnym mieście. Pokażemy sto rysunków i obrazów Andrzeja Tomaszewskiego, z których większość pochodzi od prywatnych kolekcjonerów.

Andrzej Tomaszewski urodził się w kwietniu 1966 roku w Koninie. Żartobliwie mówi, że maluje „od zawsze”, ale jego dojrzałe, świadome i systematyczne tworzenie zaczęło się od 1990 roku. Mniej więcej w tym samym czasie załamała się jego kariera utalentowanego lekkoatlety – problemy z kolanem raz na zawsze przekreśliły marzenia o medalach. Ze zdwojoną energią Tomaszewski rzucił się zatem w wir rysowania i malowania, powoli powiększając grono admiratorów jego sztuki. Od lat bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. W latach 90. ubiegłego stulecia współpracował z pismami „Szpilki” i „Fantastyka”. Jego obrazy znajdują się w galeriach sztuki oraz kolekcjach prywatnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa w Poznaniu. Prace Andrzeja Tomaszewskiego sprzedawane są na aukcjach w największych domach aukcyjnych m. in. w Desa Unicum, Rempex i Ostoya.

Jego ulubionym kierunkiem w sztukach plastycznych jest surrealizm. Niewątpliwie stanowi dominantę w jego twórczości. Przewodnim motywem prac jest człowiek, postać ludzka. W specyficzny sposób „przetworzona”, pokazana w różnych sytuacjach daje nam możliwość „obserwacji” skomplikowanych relacji międzyludzkich. Pokazuje emocje i popędy, z którymi człowiek boryka się od wieków.

Ekspozycja „100 x Andrzej Tomaszewski” powstała we współpracy Centrum Kultury i Sztuki z Miastem Konin i inauguruje cykl prezentacji konińskich artystów. Przewiduje on nie tylko wystawy w galeriach, ale także akcję pod roboczym tytułem „KOMUnikacja i SZTUKA”, która pozwoli pokazać wybrane pracy w przestrzeni miejskiej, m.in. na przystankach autobusowych oraz w kilkudziesięciu autobusach. Każdy plakat wyposażony będzie w kod QR, dzięki któremu będzie można połączyć się ze stroną internetową, zawierającą obszerne informacje na temat artysty oraz filmowy wywiad-rzekę lub dokument.

Ostatnie wystawy to:
2002 – udział w Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu
2006 – udział w wystawie „Materia Fantastyczna”, 23 czerwca – 30 września – Zamek w Kórniku
2006 – udział w Międzynarodowym Forum Sztuki „ADI ART 2006”, 19-24 września, Łódź
2006 – indywidualna wystawa w Muzeum w Petrykozach Wojciecha Siemiona na zakończenie XXXV Warszawskiej Jesieni Poezji
2006 – udział w wystawie galerii „Pod Belką”, październik-grudzień – Zamek w Nidzicy
2007 – Szwecja – Sztokholm – (Skopas) udział w wystawie Współczesne Malarstwo Polskie, 18 sierpnia
2008 – Meksyk – Museo de la Cultura Maya w Chetumal w Meksyku – „Współczesna Sztuka Polska”, maj
2008 – Wilno – indywidualna wystawa – Dom Kultury Polskiej w Wilnie, 16 maja
2008 – Łódź – Indywidualna wystawa w Galerii „ADI ART”, 24 października – 24 listopada
2008 – „Surrealiści polscy”, 24 października – 23 listopada, SD Panorama w Warszawie
2012 – wystawa Andrzeja Tomaszewskiego, Piwnica u Artystów, Konin
2014 – Szwecja – Wystawa Sztuki Polskiej z kolekcji Galerii ADI ART w galerii LYKTAN, Skopas, z udziałem Ambasadora Polski w Sztokholmie, maj-czerwiec
http://galerytomaszewski.com/

Komenatrze są wyłączone