Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Po sukcesach ostatnich projektów grupa powraca z nowym albumem „Radar”.

Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem, zarówno klasyczną americaną, jak i krautrockiem. Z inspiracji wydobywają własne, niepowtarzalne charakterystyczne brzmienie. Znajdziemy tu utrzymane w klimacie lat 80. bity, mocne rockowe solo i syntezatorowe dźwięki, które w rękach znakomitych muzyków z zespołu TWORZYWO oczarowują swoim niezwykłym retro klimatem.

Ta autorska interpretacja muzyki lat 80. zabiera nas w piękną sentymentalną podróż – to „muzyka drogi”. Z jednej strony daje wytchnienie, z drugiej – zmusza do wyostrzenia zmysłów. Nastawienia swojego własnego „radaru”. Melancholijna, ale i ironiczna. Opowiada historię miłosną w trudnych, rozpolitykowanych i niepewnych czasach.

Autorem tekstów jest jak zwykle Bartek „Fisz” Waglewski. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada niezmiennie Piotr „Emade” Waglewski. Album jest w sprzedaży od 8 marca 2019 roku, a singlem promującym jest utwór „Dwa Ognie”, który był na podium listy przebojów radiowej Trójki.

O zespole

Pierwszy na tak wysokim poziomie wprowadził w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia Waglewscy stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie.

W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami. Ich płyta „Mamut”, wydana w 2014 roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty i otrzymała Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Elektronika/Indie/Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach 2000-2011. To czas, kiedy płyty Tworzywa zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane jak późniejszy okres twórczości. Pełne dystansu i poczucia humoru, ale i refleksyjne teksty, to często długie monologi, narracyjne formy doskonale oddające klimat muzyczny lat 90., kiedy to hip-hop był gatunkiem dla braci wręcz rewolucyjnym.
Fisz: „Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiałaby tak, a być może w ogóle nie byłoby nas na scenie muzycznej, gdyby nie hip-hop lat 90. i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i Beastie Boys”.

 

support: ZIMNV

zimny

Trio młodych muzyków zagra jako support przed koncertem Fisz Emade Tworzywo. Przyjeżdżają do nas także z materiałem z najnowszej płyty.

Zimnv to powstałe na początku 2018 roku trio tworzące muzykę z pogranicza indie popu i alternatywy. W skład zespołu wchodzą: Marcin, Mat oraz Kuba – charyzmatyczny frontman i wokalista – którego nazwisku zespół zawdzięcza swoją gorącą nazwę. Zimnv tworzy taneczne gitarowe kompozycje skąpane w warstwie przestrzennych syntezatorów i energetycznych partii perkusyjnych. Za ciepłym, kojącym głosem wokalisty i pozornie prostymi tekstami można znaleźć liczne nawiązania do popkultury i podwójne dno.

W październiku 2018 roku zespół wydał konceptualny mixtape „Kto?”, czerpiący muzyczne i tekstowe inspiracje z dzieł takich twórców jak Kumka Olik, Kombajn do zbierania kur po wioskach, Grzegorz Ciechowski czy Marek Grechuta. Myślą przewodnią projektu było nadanie nowego życia twórczości artystów i zespołów, które przestały już istnieć. W poszczególnych utworach mixtape’a można było usłyszeć obszerne sample z utworów wspomnianych wyżej artystów oraz teksty odwołujące się do ich twórczości. Całość układała się w krótką historię artysty wspinającego się po kolejnych szczeblach komercyjnej kariery. „Kto?” zostało ciepło przyjęte przez internautów, a zespół zyskał szerokie grono oddanych fanów.

Krótko po premierze mixtape’a Zimnv ujawnił, że pracuje nad debiutanckim albumem. Pierwszy singiel promujący kolejne wydawnictwo zespołu ujrzał światło dzienne w lutym 2019 roku. „Dałbym Ci Wszystko” to pozytywny utwór o męskich uczuciach. Warstwa muzyczna z początku minimalistyczna i surowa stopniowo rozwija się do bogatych w syntezatory, gitary i perkusje refrenów. Opublikowany wraz z singlem teledysk dodaje utworowi głębi, mieszając ze sobą słodkie i gorzkie sceny z życia pary młodych ludzi.

Kolejny singiel zespołu „Września” potwierdza kierunek rozwoju, który można było usłyszeć w „Dałbym Ci Wszystko”. Także i tutaj energetyczna perkusja miesza się z przyjemnymi dla ucha gitarami. Tekst traktujący w nieoczywisty sposób o rodzinnym mieście wokalisty kontrastuje z taneczną, popową kompozycją.

Płyta „Ślady Czereśni” to nostalgiczne, aczkolwiek energetyczne, wspomnienie lat 90., kompot z chłopięcych wspomnień, przebłysk scen z analogowych wakacji w dzisiejszym cyfrowym świecie. Album ukazał się 17 maja 2019 roku.

Komenatrze są wyłączone