To arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego!

Motto: „Film o pragnieniu i cenie szczęścia Grzegorza Ciechowskiego”

Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest również mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek.
Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża. Wreszcie dzięki tej opowieści możemy lepiej zrozumieć jego życiowe wybory.
Film „Obywatel miłość” jest brakującym elementem w wielkiej układance z napisem „Republika i Ciechowski”. Anna była żoną Grzegorza Ciechowskiego, a ich związek zaczął się, kiedy ona miała 19 lat, on 31.
Po przedwczesnej śmierci artysty, który zmarł w 2001 r. w wieku zaledwie 44 lat, została jedyną spadkobierczynią jego dorobku. Do dziś „sprawy republikańskie” są obiektem niekończących się wojen. Anna znalazła się pośrodku, bezlitośnie atakowana konsekwentnie milczała.

FILM

W 2018 r. zdecydowała się stanąć przed kamerą, którą trzymał jej obecny mąż – Wojciech Skrobiszewski. Film jest amatorskim debiutem reżyserskim, nie miał budżetu, profesjonalnego sprzętu i wielkiej ekipy, ale od początku miał w sobie Miłość.
Opowieść Anny odkrywa nieznaną część historii Grzegorza Ciechowskiego i to nie jako muzyka, ale jako człowieka poszukującego domowego ciepła. Człowieka, który nie zawahał się zapłacić za nie dużej ceny. Ale podobną, a może wyższą cenę, zapłaciła Anna.
Oglądając film, patrzcie na „Obywatela” jako emocjonalną historię miłości mężczyzny i kobiety nakręconą po prawie dwóch dekadach przez innego mężczyznę, kochającego tę samą kobietę.

WRAŻENIA

Wyjątkowy film – Barbara Pawłowska/WSF
Ten film jest szczery, a to w kinie dokumentalnym jest najważniejsze – Jarosław Jarry Jaworski/TOFIFEST
Dziękuję Wojtkowi za to, co zrobił – Helena Ciechowska/mama Grzegorza
Ten film jest jak brakujący puzzel historii Ciechowskiego – Joanna Scheuring-Wielgus/polityk
Gratuluję odwagi w opowiedzeniu swojej historii – Marcel Woźniak/pisarz

Komenatrze są wyłączone