Przejdź do treści
Wieża-archiwum 19 maja 2018

NOC MUZEÓW: koncert, akcja fotograficzna, wystawa

Koncert jednej z najbardziej oryginalnych grup na europejskiej scenie muzyki improwizowanej BACKSPACE z gościnnym udziałem Marcina Alberta Steczkowskiego, akcja fotograficzna Macieja Sypniewskiego oraz wystawa Krzysztofa Wosika to propozycje przygotowane przez Galerię CKiS Wieżę Ciśnień na zbliżającą się Noc Muzeów.

koncert BACKSPACE feat. Marcin Albert STECZKOWSKI

BACKSPACE tworzą Zbyszek Chojnacki (akordeon, elektronika) i Łukasz Czekała (skrzypce elektryczne, elektronika). Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii.

Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych, efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu.

W muzyce grupy odnajdziemy inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, jak i nordic new jazz, ambient, electro i house.

Wśród artystów, z którymi współpracowali lub współpracują znaleźli się m.in.: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Ryszard Tymon Tymański, Jacek Kochan, Anna Gadt, Troy Miller, Otto Williams, Jerzy Małek, Frank Parker, Ray Dickaty, Bracia Oleś, Jerzy Mazzoll, Richard Galliano, Luma, MC SILK.
Backspace wykonuje również improwizowaną muzykę do filmów niemych. Jest zdobywcą wyróżnienia na festiwalu NOWA TRADYCJA 2014 organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia.

Marcin Albert Steczkowski – organizator dźwięków, instrumentalista. Gra na kornecie i pianinie. Po przygodach z chórami, nieudolnej próbie poskromienia skrzypiec, fascynacji trąbką, układaniu puzzli na mapie partytury, zaglądaniu w paszczę trójnogiego wieloryba zaczął zastanawiać się nad tajnikami muzyki na wydziałach: kompozycji, edukacji muzycznej i fortepianu jazzowego. Po naukowej zadumie związał się na stałe z szeroko pojętą muzyką alternatywą, współczesną i avant / jazz / thrashem.

Laureat konkursów kompozytorskich „Citta di Undine” we Włoszech, New York City Electroacoustic Music Festival oraz konkursu na miniaturę elektroakustyczną opartą na tematach z Kielecczyzny (nagroda publiczności).

Rozdaje dźwięki i pomysły oraz współpracuje m.in. z: Minimatikon, kwartetem MELECH, The Transgress, Warsaw Improvisers Orchestra, Backspace, Michałem Zaborskim (Atom String Quartet), Dj Woblerem, Orange the Juice i Anną Marią Huszczą.

akcja fotograficzna Macieja Sypniewskiego „Czarne lustro”,

która będzie polegała na uwiecznieniu portretów widzów podczas wizyty w galerii, w chwili kiedy nie kontrolujemy/nie kreujemy swojego wizerunku

wystawa Krzysztofa Wosika „Dowody istnienia”

– obiekty, fotografie i asamblaże więcej…