Przejdź do treści
Oskard-archiwum 19-20 maja 2017

Kultura nocą

Wystawy, filmy, koncerty, dyskusje, nocny spacer , planszówkogranie i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych Konin przygotował na trzecią już edycję Nocy Muzeów. Wzorem innych polskich i europejskich miast,  włączamy się w akcję 19 i 20 maja.

W Koninie będzie można odwiedzić kilkanaście instytucji i uczestniczyć za darmo w wielu wydarzeniach.  Tradycyjnie już akcję rozpocznie 19 maja Mała Noc Muzeów. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza całe rodziny na wspaniałą zabawę przemierzając epoki. Od 17.00 do 20.00 uczestnicy przeniosą  się na dwór Ludwika na rodzinną sesję zdjęciową, odwzorowującą portret królewski. Staną się modelami jednego z wybitnych malarzy, tworząc żywy obraz. Będzie też miejsce na „przebierańce” i „wygibańce” w fotobudce.

Tego samego dnia mieszkańcy wyruszą w podróż śladami dawnego Konina za sprawą wystawy zdjęć Jerzego Sznajdra „Konin, duchy przeszłości”- 17.00 Centrum Informacji Miejskiej. Fotograf połączył aktualne zdjęcia z dawnymi fotografiami i widokówkami.  Tym sposobem na ulicach pośród samochodów i obok współczesnych mieszkańców Konina pojawiają się jak „duchy przeszłości”, ludzie sto lat temu zatrzymani w kadrze.

Wystawę prac Bogusława Bachorczyka „Między Rzeczami” zobaczyć można 19 maja od 18.00 w Galerii CKiS Wieża Ciśnień.  Autor studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje. Jego twórczość dotyczy post-batalistyki, właściwości i mechanizmów pamięci oraz problematyki współczesnych definicji męskości. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii.

O 19.00 na skwerze przy dworcu PKP z mieszkańcami spotka się Robert Olejnik, który poprowadzi wycieczkę śladami dawnego Czarkowa.

Zainteresowani malarstwem i filmem mogą wybrać się na 19.00 do Galerii na Glince, gdzie obejrzą dwa filmy w reż. Lecha Majewskiego: „Oniricę” inspirowaną  „Boską Komedią” Dantego oraz „Młyn i krzyż”. Ten ostatni jest adaptacją książki krytyka sztuki Michaela Gibsona „Droga na Kalwarię” poświęconej obrazowi Petera Bruegela „Droga krzyżowa”. Uczestnicy zobaczą również obrazy Krystyny Ruminkiewicz.

19 maja otwarta zostanie wystawa zbiorowa “Nocny Konin”- 19.00 Galeria Fotogaleriowiec. Wystawa jest owocem warsztatów fotografii nocnej przeprowadzonych przez Franciszka Kupczyka w ramach ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Autorzy zdjęć w części praktycznej ćwiczeń potraktowali nocny spacer z aparatem fotograficznym nie tylko jako zwykły zapis rzeczywistości, ale pokusili się o własną interpretację tematu. Oprócz prezentacji zdjęć, wydarzenie będzie również okazją do  spotkania się z autorami, jak również podyskutowania na tematy fotograficzne.

Na wystawę „Jan Sznajder znany i nieznany” zaprasza Galeria Sztuki Zakątek w Starym Mieście (18.00).  To jednodniowa prezentacja kilkunastu prac  Jana Sznajdra  z prywatnych zbiorów. Przekrój wiekowy prac datowany jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do czasów współczesnych.

W Konińskim Domu Kultury wieczór rozpocznie koncert Kasia Wilk akustycznie. Towarzyszyć będzie jej zespół w składzie: Grzegorz Piotrowski – gitara akustyczna, Tomasz Jędrzejewski – fortepian. Kacper Pietrzyk – bas, Mateusz Brzostowski – perkusja.  Start 19.00. Wejściówki do odbioru w kasie KDK.  O 21.00 Kino Centrum zaprezentuje film ,,Boska Florence”. Niezwykle zabawna prawdziwa historia kobiety, która mimo braku talentu podbiła sceny operowe świata budząc śmiech zamiast zachwytów. 

20 maja Galeria Sztuki Zakątek przygotowała dla najmłodszych warsztaty plastyczne „Kredki i farby”, które poprowadzi Jolanta Galikowska. Dzieci zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny zapoznają się z różnymi technikami malarskimi. Start 16.00.

W Galerii Pięknego Przedmiotu GIOTTO 20 maja od 18.00 do 23.00 zobaczyć można wystawę rzeźb Grzegorza Buciaka, który jest pasjonatem, rzeźbą zajmuje się amatorsko już od 40 lat. Ich tematyka jest różnorodna, będą baba i dziad, szlachcic, grajki, woźny, ale także rzeźby z cyklu „przysłowia”. 

O reformacji i najstarszej parafii ewangelicko-reformowanej w Polsce opowiedzą Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie oraz pastor Tadeusz Jelinek. Noc z Biblią Radziwiłłowską już 20 maja o 18.00.

Wernisaż wystawy malarstwa Ogólnopolskiego Pleneru w Ślesinie będzie można zobaczyć o 18.00 w Galerii Sztuki Łaźnia. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję spotkać się z artystami. Plener organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Koninie i ma już osiemnastoletnią tradycję. Artyści, autorzy wystawy uprawiają malarstwo sztalugowe, pochodzą z różnych stron Polski. Wielu twórców uczestniczy w tym plenerze od samego początku.

Bogatą ofertę przygotowało dla zwiedzających konińskie muzeum. Tegoroczna propozycja to osiem wystaw czasowych z czego pięć przygotowanych zostało specjalnie z myślą o Nocy Muzeów: „Fascynujące narzutniaki” – wystawa czasowa Działu Przyrodniczego, która przybliży piękno i wiedzę, zamknięte w kamieniu; „Tadeusz Kościuszko 1746-1818” – wystawa czasowa Gabinetu Numizmatycznego i Działu Rzemiosła Artystycznego, poświęcona jednej z najwybitniejszych postaci w polskiej historii; „Torebka – najlepsza przyjaciółka kobiety” – mini-ekspozycja, prezentująca najpiękniejsze i najciekawsze torebki damskie ze zbiorów Działu Rzemiosła Artystycznego;

„Monety i nie tylko” – wystawa czasowa, poświęcona najciekawszym znaleziskom z poszukiwań Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno-Historycznego; „Maksymilian Oborski – artysta, powstaniec styczniowy, zesłaniec” – po raz pierwszy w Koninie zaprezentowana zostanie teka prac rysownika, akwarelisty i powstańca.

Muzeum zaprasza również do zapoznania się z pozostałymi ekspozycjami czasowymi: „Kolekcjonerzy i hobbyści” – piąta edycja cyklicznej wystawy czasowej, dedykowanej konińskim zbieraczom i ich niezwykłym pasjom; „Więcej światła” – ekspozycja czasowa, prezentująca niezwykłą kolekcję oświetlenia, będącą dziełem życia prof. Jerzego W. Hołubca. To ostatnia szansa, aby zobaczyć ekspozycję, która zostanie zamknięta z końcem maja; „Ocalić od zapomnienia” – wystawa, przybliżająca najciekawsze eksponaty ze zbiorów Działu Etnograficznego.

Ofertę wystawienniczą uzupełnią wydarzenia, zaplanowane specjalnie na tę jedyną w roku noc. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy mody i biżuterii, oczekujący dreszczyku emocji fani gier planszowych, a nawet aspirujący do miana Indiany Jonesa młodzi poszukiwacze skarbów. Z okazji Nocy Muzeów swoje podwoje otworzy atelier fotograficzne w stylu retro. W ramach akcji zwiedzający będą mogli skorzystać ze specjalnie zaaranżowanej na ten cel przebieralni, pełnej strojów i akcesoriów z  XX wieku.  Stylizowane zdjęcia wykona koniński fotograf Maciej Sypniewski. Koszt wykonania i wywołania zdjęcia to 10 zł.

Kolejną atrakcją będzie stoisko rzeczoznawcy z Antykwariatu Jubilerskiego Błaszczyk z Łodzi, który pomoże zainteresowanym ocenić wartość przyniesionej biżuterii. Po raz kolejny odbędzie się również poszukiwanie skarbów ukrytych na stanowisku archeologicznym w muzealnym ogrodzie. Poszukiwaczy wesprą konińscy detektoryści, którzy będą służyć nie tylko wiedzą i pomocą, ale udostępnią również wykrywacze metalu i sprzęt niezbędny przy poszukiwaniach.

Z kolei po raz pierwszy Muzeum otworzy podwoje dla miłośników planszówek, którzy mogą spróbować swoich sił w trakcie Nocnego Planszówkogrania. Nie zabraknie emocji i nagród dla najmłodszych, a przede wszystkim najciekawszych i lubianych gier.

Kino Oskard zaprasza o 20.00 na dwa filmy: „Andrzej Wajda: moje inspiracje” oraz o „Śmietnisko” . W dokumencie Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach.  ‘’ Śmietnisko ‘’ opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza, jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci w Rio de Janeiro. Wraz z grupą ‘’catadores’’ komponuje, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym.

Muzyczna ucztę przygotowała Galeria CKiS Wieża Ciśnień. O  20.00 koncert Mat Kwiatkowski –wiolonczela solo. Mat Kwiatkowski, to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Maastricht Conservatory of Music w Holandii oraz European Chamber Music Academy (ECMA). Uczestnik wielu polskich i europejskich festiwali. Zaraz po nim o 20.30 wystąpi Konrad Kucz promujący najnowszą płytę „Waltornium”,  która ukazała się nakładem wytwórni Requiem Records. Konrad Kucz to absolwent wydziału grafiki warszawskiej ASP. Od ponad dwudziestu lat związany z muzyczną sceną ambient. „Waltornium” to kontynuacja serii płyt z autorską muzyką inspirowaną snami z dzieciństwa. Wieczór zakończy koncert o 22.30- Anhad Sound. W roli głównej Andy Pendeho  DJ radiowy, członek eksperymentalnego dubowego sound-systemu Korporacja Ucho-Echo. Zainteresowany muzyką i dźwiękami, które produkuje i wydaje w swoim netlabelu.

Szczegółowy program znaleźć można na www.nocmuzeow.konin.pl