Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z Domem Zakonnym w Licheniu po raz kolejny organizują Ogólnopolskie Spotkanie Artystyczne Licheń 2019 zatytułowane „Widzieć +∞- Wierzyć” („Widzieć plus minus nieskończoność Wierzyć”). Spotkanie odbędzie się w dniach 19-28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W tym roku zaproszenie przyjęli: Dorota Tołłoczko-Femerling, Magdalena Szadkowska, Agnieszka Godszling, Katarzyna Kaniewska, Adam Molenda, Jarosław Skutnik, Tomasz Olszewski, Tomasz Matusewicz, Witold Adamczyk, Paweł Napierała, Szymon Ćwikliński, Remigiusz Dobrowolski.

Jak wyjaśnia tytuł „Widzieć +∞- Wierzyć” kurator tegorocznego spotkania Robert Brzęcki  z Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”, „mamy tutaj do czynienia z dwoma porządkami, które wpływają na nasz sposób odbioru świata. W dominującej kulturze wizualnej widzenie jest często najważniejszym doświadczeniem kultury zachodniej, wiążącej się pośrednio z przeświadczeniem, że obraz jest także źródłem wiedzy. Porządek wiary jako doświadczenia duchowego stawiany jest jako opozycja poznania egzystencjalnego. Znak nieskończoności rozdzielający obie kategorie w popularnym ujęciu uważany jest jako równoznaczny z wiecznością i istnieniem poza czasem. Wieczność z kolei obecna jest m.in. w eschatologii chrześcijańskiej, w której występuje wiara w pośmiertne życie wieczne. Zwolennicy wieczności, m.in. Arystoteles, twierdzą, że materia, siły i czas muszą istnieć wiecznie.

Czy widzenie i wiara są opozycjami, nawzajem się wykluczają, czy stanowią rodzaj pewnego continuum, na którym każdy z nas inaczej rozkłada akcenty postrzegania rzeczywistości, widzialnej i duchowej? To tylko jedno z pytań, jakie wynika z tytułu tegorocznego spotkania twórców”.

Efekty w postaci wystawy poplenerowej będzie można obejrzeć w Galerii CKiS „Wieży Ciśnień”.

Na zdjęciu praca Doroty Tołłoczko-Femerling

Komenatrze są wyłączone