Przejdź do treści
Centrum-archiwum 1-3 kwietnia 2019

7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA

Już po raz drugi włączamy się w ogólnopolski projekt filmowy jako lokalny partner 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. W tym roku zawita on do rekordowej liczby ponad 100 miejscowości rozsianych po całej Polsce! Wśród nich są m.in. Akademie Sztuki, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki, kina, w tym Kina za Rogiem, klubokawiarnie, licea (nie tylko plastyczne), Pracownie Filmotek Szkolnych, przedszkola, szkoły podstawowe. To rzadka okazja, by nie tylko obejrzeć najbardziej wartościowe animowane produkcje, ale również wcielić się w rolę jurora i decydować, które konkursowe prace otrzymają nagrody – Tobołki Koziołka Matołka.

Z rekordowej liczby 245 zgłoszeń na 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA zakwalifikowano w sumie 80 tytułów: 64 do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16 do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! (2 kategorie. W kategorii STUDENCKIEJ dojdzie w tym roku do konfrontacji tylko dwóch uczelni: krakowskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT; pośród nich pojawi się jednak „rodzynka” (autorka) – debiutujący w tym roku na O!PLA Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

W konkursie Głównym przewidziane są następujące kategorie:
STUDYJNA/PRODUCENCKA | filmy zrealizowane w wytwórniach filmowych (w systemie producenckim) w Polsce (narodowość twórcy nie ma znaczenia!) lub za granicą przez Polskich twórców, w tym filmy studenckie zrealizowane poza uczelnią (w systemie producenckim), bądź w koprodukcji z nią.
STUDENCKA | filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych, w tym studentów zagranicznych studiujących w Polsce, a także studentów Polskich studiujących za granicą.
OFF&GO! | filmy w pełni niezależne, bez dofinansowania z państwowych źródeł i powstałe poza szkołą/systemem producenckim, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do amatorów.
ANIMOWANY WIDEOKLIP | oficjalne animowane teledyski zrealizowane na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki.
ANIMOWANE FRASZKI | filmy animowane na dowolny temat trwające od 1 do 90 sekund.
FORMANIMY | animacje abstrakcyjne i animacje eksperymentalne.

W Kinie Oskard Kameralnie będzie można obejrzeć konkursowe produkcje wg poniższego harmonogramu.
1 kwietnia (poniedziałek)
9.00 – kategoria studyjna (9 filmów) – 80’
18.30 – kategoria OFF&GO (12 filmów) – 77’

2 kwietnia(wtorek)
9.00 – kategoria studencka (11 filmów) – 93’
18.30 – animowany wideoklip (15 filmów) – 60’

3 kwietnia (środa)
18.30 – animowane fraszki i formanimy (17 filmów) – 58’

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Więcej: www.polskaanimacja.pl