Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy pokaz filmów nagrodzonych na festiwalu, który odbył się w grudniu w Warszawie. Grand OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata to inicjatywa realizowana od 10 lat przez Fundację Cinema Art. Formuła polega na tym, że ponad 70-osobowa międzynarodowa kapituła nominuje krótkometrażowe produkcje nadsyłane z całego świata. Ubiegłoroczna edycja to 3754 filmy ze 123 krajów – 56 nominacji w 11 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka, aktor, dokument, animacja, scenografia i film polski.

 

PUPPENSPIEL 19’/ Najlepsza Scenografia

Reżyser: Ares Ceylan
Szwajcaria

Ruben mieszka ze swoim surowym ojcem w domku położonym na odludziu, w lesie. Pewnego ranka słyszy, jak dzieci z miasteczka opowiadają makabryczne historie o jego ojcu i postanawia sprawdzić, skąd biorą się te plotki.

THE SECRET WORLD OF FOLEY 14’/ Najlepsze Zdjęcia

Osoba nominowana: James Watson
Reżyser: Daniel Jewel
Wielka Brytania 

Film zabiera nas w podróż do mało znanego świata dźwiękowców, którzy dają filmom życie dodając do nich efekty dźwiękowe w postprodukcji.

HENRY 8’/ Najlepszy Montaż

Reżyser: Matthew Jeffrey
Wielka Brytania 

Henry jest odludkiem, który nie spędza dużo czasu ze swoimi rówieśnikami. Rodzice rzadko pozwalają mu wyjść z domu i spotkać się z innymi dziećmi z sąsiedztwa. Boją się go wypuszczać po tych wszystkich strasznych historiach, które Henry opowiada o dzieciach ze szkoły. Pewnego dnia Henry znajdzie się w sytuacji „walcz lub uciekaj” i będzie musiał dokonać wyboru.

BUDZIK 32’/ Najlepszy Dokument

Reżyser: Piotr Małecki
Polska

Budzik to klinika, w której dzieci w śpiączce czekają na przebudzenie. Przy łóżkach dzieci dyżurują rodzice, którzy prawie nie wychodzą z kliniki. Śpią na polowych posłaniach, które rozkładają obok szpitalnych łóżek – są zdeterminowani, by pomóc dzieciom wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historie ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

WHO DOESN’T HAVE A DARK SIDE  15’/ Najlepszy Scenariusz

Reżyser, scenariusz: Léo Favier
Francja

Minister Finansów dorwany przez dziennikarzy. Sprawa wyszła na jaw, znaleźli dowód na jego ukryte konto w Szwajcarii. Skandal! Wstyd! Powinien zrezygnować! Jak do tego doszło? W poszukiwaniu rozwiązania, jak wybrnąć z sytuacji, minister zagłębia się we własną przeszłość.

LOKATORKI 30’/ Najlepszy Film Polski

Reżyser: Klara Kochańska

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…

Komenatrze są wyłączone