Kwietniowa „Środa z kinem niezależnym” to przegląd filmów z tegorocznego 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zoom Zbliżenia w Jeleniej Górze. Obejrzymy polskie  produkcje reprezentujące różne gatunki: dokumenty, animacje, fabuły, które w tych kategoriach otrzymały nagrody oraz filmy nominowane do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Zobaczymy m.in. dokument Zofii Kowalewskiej „Więzi”, który podbija polskie i zagraniczne festiwale, był także zgłoszony do tegorocznych Oscarów w kategorii filmów krótkometrażowych.

Program projekcji:

„Lila”  24’ – reż. Dominika Łapka; nominacja do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsze zdjęcia” dla Weroniki Bilskiej

W domu kilkuletniego Joszki zamieszkuje jego kuzynka Lila. Po chwilowej euforii dzieci zaczynają ze sobą rywalizować – także o to, które z niuch będzie spało z mamą. Do czego może być zdolny maluch, który tęskni za wtuleniem się w czułe ramiona?

„Gyros Dance” 14’39’’– nominacja do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Piotra Loca i Hoanga Ngoca

W pewnym słonecznym i zatłoczonym mieście pod jednym dachem mieszkają dwie bardzo sobie bliskie i bardzo różne myszy. Dom jest także ich miejscem pracy, która jest ciężka i nudna. Panu myszy to odpowiada, pani mysz marzy o byciu gwiazdą telewizyjną.

„Trzy rozmowy o życiu”  24’17’’– reż. Julia Staniszewska; nominacja do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” oraz wyróżnienie w kategorii Film dokumentalny na MFF ZOOM Zbliżenia

Trudna i bolesna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, jej dzieci przyszły na  świat dzięki metodzie in vitro. Matka kocha swoje wnuki, ale nie akceptuje tej metody.

„Figury niemożliwe i inne historie II” 14’40’’– reż. Marta Pajek; nagroda za najlepszy film animowany

Bohaterka filmu jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami.

„Więzi” 18’– reż. Zofia Kowalewska; nagroda za najlepszy film dokumentalny

Barbara i Zdzisław Torhanowie są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Teraz proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

 

Komenatrze są wyłączone