Pierwsze w tym roku spotkanie zaczynamy od filmów z festiwalu, który odbył się w grudniu w Warszawie. Grand OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata to inicjatywa realizowana od 10 lat przez Fundację Cinema Art. Formuła polega na tym, że ponad 70-osobowa międzynarodowa kapituła nominuje krótkometrażowe produkcje nadsyłane z całego świata. Ubiegłoroczna edycja to 3754 filmy ze 123 krajów – 56 nominacji w 11 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka, aktor, dokument, animacja, scenografia i film polski.

Kolejne dwa seanse poświęcimy na pokazanie produkcji nagrodzonych na tym festiwalu.

W programie:

 

15 lutego, godz. 18.00

 

RIDERS 29’ / Najlepsza Fabuła

Reżyser: Jesper Vidkjær Rasmussen
Dania

Zniesmaczony zabójczą przemocą panującą w wyjętym spod prawa klubie motocyklowym, Lars, po 8 latach spędzonych w więzieniu, postanawia z niego odejść. Chce zacząć nowe życie z żoną i synem, w innym kraju. Ale nic nie idzie zgodnie z planem.

 

TIMECODE 15’/ Najlepsza Reżyseria

Reżyser: Juanjo Giménez Peña
Hiszpania

Luna i Diego są strażnikami parkingowymi. Diego ma nocną zmianę, a Luna pracuje w ciągu dnia.

 

KROKI ‘24/ Najlepsza Aktorka

Osoba nominowana: Nikola Raczko
Reżyser: Karolina Zaleszczuk
Polska

Nastoletnia Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Gdy do jej bloku wprowadza się nowa sąsiadka, Justyna zaczyna znikać z domu. Przypadkowa i niewinna fascynacja starszą dziewczyną ka że jej dorosnąć.

 

 

DRZEWO 15’/ Najlepsza Animacja

Reżyser: Lucie Sunková
Francja  

Cykl życia wiekowego dębu rosnącego nieopodal wiejskiego domu. Z jego żołędzia wyrasta obok nowy dąb. Na skutek zniszczeń po silnej burzy stary dąb trafia do domu w roli rodzinnego stołu. Przez okno obserwuje, jak dorasta młody dąb. Aż pewnego dnia młode drzewo znika z horyzontu. Wkrótce, ku zdumieniu dojrzałego drzewa, ojciec rodziny przynosi do domu nowe dębowe krzesło.

 

MALTAŃSKI ZAWODNIK 19’/ Najlepszy Aktor

Osoba nominowana: Malcolm Ellul
Reżyser: Arev Manoukian
Malta

W czasach największej przemocy politycznej na Malcie Carmelo, samotny ojciec i bokser z Valletty, by utrzymać siebie i syna Giuseppe, jest zmuszony dołączyć do skorumpowanego światka.

 

29 marca, godz. 18.00

 

PUPPENSPIEL 19’/ Najlepsza Scenografia

Reżyser: Ares Ceylan
Szwajcaria

Ruben mieszka ze swoim surowym ojcem w domku położonym na odludziu, w lesie. Pewnego ranka słyszy, jak dzieci z miasteczka opowiadają makabryczne historie o jego ojcu i postanawia sprawdzić, skąd biorą się te plotki.

 

THE SECRET WORLD OF FOLEY 14’/ Najlepsze Zdjęcia

Osoba nominowana: James Watson
Reżyser: Daniel Jewel
Wielka Brytania 

Film zabiera nas w podróż do mało znanego świata dźwiękowców, którzy dają filmom życie dodając do nich efekty dźwiękowe w postprodukcji.

 

HENRY 8’/ Najlepszy Montaż

Reżyser: Matthew Jeffrey
Wielka Brytania 

Henry jest odludkiem, który nie spędza dużo czasu ze swoimi rówieśnikami. Rodzice rzadko pozwalają mu wyjść z domu i spotkać się z innymi dziećmi z sąsiedztwa. Boją się go wypuszczać po tych wszystkich strasznych historiach, które Henry opowiada o dzieciach ze szkoły. Pewnego dnia Henry znajdzie się w sytuacji „walcz lub uciekaj” i będzie musiał dokonać wyboru.

 

BUDZIK 32’/ Najlepszy Dokument

Reżyser: Piotr Małecki
Polska

Budzik to klinika, w której dzieci w śpiączce czekają na przebudzenie. Przy łóżkach dzieci dyżurują rodzice, którzy prawie nie wychodzą z kliniki. Śpią na polowych posłaniach, które rozkładają obok szpitalnych łóżek – są zdeterminowani, by pomóc dzieciom wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historie ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

 

WHO DOESN’T HAVE A DARK SIDE  15’/ Najlepszy Scenariusz

Reżyser, scenariusz: Léo Favier
Francja

Minister Finansów dorwany przez dziennikarzy. Sprawa wyszła na jaw, znaleźli dowód na jego ukryte konto w Szwajcarii. Skandal! Wstyd! Powinien zrezygnować! Jak do tego doszło? W poszukiwaniu rozwiązania, jak wybrnąć z sytuacji, minister zagłębia się we własną przeszłość.

 

LOKATORKI 30’/ Najlepszy Film Polski

Reżyser: Klara Kochańska

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…

 

 

 

 

 

Komenatrze są wyłączone