Przejdź do treści
Wydarzenia 30 stycznia 2019

ŚRODY Z KINEM NIEZALEŻNYM: styczeń 2019

Nowy rok z kinem offowym rozpoczniemy od kolejnej odsłony znanego już widzom „Śród z kinem niezależnym” projektu Najlepsze polskie 30’. Czwarty zestaw przygotowany przez Studio Munka zawiera trzy krótkie fabuły.

Zapraszamy 30 stycznia do Centrum Kultury i Sztuki – ul. Okólna 47 a. Wstęp na seans jest bezpłatny.

„Users”

Kobieta i mężczyzna. Sylwestrowa noc i przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm łączy ich w parę. Szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Może całe życie? Jest jedna zasada: coś mi się nie spodoba, znudzisz mnie, zawiedziesz – przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?

„Users” to błyskotliwy i wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów, z przejmującymi rolami Mai Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego.

Film został wyróżniony na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za trafną i bolesną diagnozę współczesnych relacji międzyludzkich podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Relax”

Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

W filmie „Relax” humor miesza się z groteską, a bystra obserwacja społeczna z pomysłową i zaskakującą inscenizacją. Reżyserka bierze na warsztat nasze przywary narodowe, punktując je i obśmiewając, nawiązując przy tym do najlepszych tradycji polskiej komedii spod znaku „Misia” i „Rejsu”.
Film został nagrodzony na 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nagroda Multimedia Polska za lekkość w sposobie opowiadania, powrót do tradycji polskiego kina komediowego oraz poruszenie ważnych zagadnień społecznych.

Otrzymał również nominacje na 5. WAMA Film Festival – do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – reż. Agnieszka Elbanowska oraz w kategorii „Najlepszy Aktor” – Łukasz Lewandowski.

„Jerry”

Jerry podaje się za uzdrowiciela. Niektórzy twierdzą, że im pomaga, inni, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem, nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud, by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce? Kim jest Jerry: słusznie napiętnowanym przez otoczenie oszustem czy człowiekiem obdarzonym niezwykłą mocą?

W groteskowym, tragikomicznym „Jerrym” odnajdziemy klimat filmów Roya Anderssona, Bruno Dumonta i Wesa Andersona. Opiekę artystyczną nad filmem objął laureat Oscara, Paweł Pawlikowski, autorką zdjęć jest operatorka nagradzanych szwedzkich filmów, Ita Zbroniec-Zajt. „Jerry” pokazywany był już łącznie na ponad 20 festiwalach w kraju i za granicą.

Film zdobył Nagrodę dla Najlepszej Etiudy na 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja za oryginalny pomysł, nieoczywiste wykorzystanie humorystycznej konwencji i fantastycznego psiego bohatera. Znalazł się w oficjalnej selekcji podczas Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand 2018 oraz zdobył nagrodę dla Najlepszego Reżysera na Łotwie w ramach Open Place International Short Film Festival.

Otrzymał również nominację podczas 4. WAMA Film Festival – do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – reż. Roman Przylipiak.

 

ŚRODY Z KINEM NIEZALEŻNYM