Przejdź do treści
Oskard-archiwum

TEATR POLSKA 2017 – program

Spektakl „Prosta historia” rozpocznie kolejną edycję ogólnopolskiego projektu Teatr Polska w CKiS-DK Oskard Koninie. W tym sezonie publiczność zobaczy 8 spektakli, w tym 4 skierowane do najmłodszych widzów.

Projekt Teatr Polska  został zainicjowany w 2009 roku, żeby ułatwić dostęp do oferty polskich teatrów i umożliwić prezentację wartościowych spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

10 września o 16.00 zapraszamy dzieci od 4 roku życia na spektakl „Prosta historia”  LALE. Teatr z Wrocławia. „Prosta historia” to opowieść  zanurzona w codzienności. Daje szansę indywidualnej rozmowy dziecka z dorosłym. Bo każdy mały widz dostrzega w niej tyle, na ile jest gotowy.  Spektakl jest opowiedziany jak teatr tworzony przez dzieci. Wydarza się na stole przy pomocy scenografii a la planchette i prostych przedmiotów codziennego użytku. Twórcy pomagają je nazwać, oswoić, a dorosłego odbiorcę uwrażliwiają na szczególną dziecięcą optykę. więcej…

 

 

Kolejna propozycja to spektakl „Cudowna podróż” Teatru Lalka z Warszawy, który dedykowany jest dzieciom od 7 roku życia. Spektakl zobaczyć można 11 września o 17.00. Przedstawienie realizowane jest na podstawie powieści szwedzkiej pisarki-noblistki, Selmy Lagerlof, jednej z najważniejszych autorek światowej literatury dla dzieci. To pełna przygód i niespodzianek historia małego chłopca, Nilsa, opowiedziana w planie lalkowym i aktorskim, z muzyką na żywo. więcej…

 

 

28 października o 16.00 najmłodsze dzieci (1-3) zobaczą spektakl „Blisko” Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.  Podejdź bliżej, zobacz, dotknij, poczuj. Zajrzyj do środka. Nasze historie – poukrywane jedna w drugiej, czekają na to by je odkryć. „Blisko” stanie się przygodą – poszukiwaniem tajemnic, które drzemią w środku każdego z nas. To spektakl o budowaniu relacji. Dwoje tancerzy odkrywa przed widzami świat magicznych więzi. więcej…

 

 

„Gniazdo”  Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie to propozycja dla dzieci 7 plus. Widzowie zobaczą spektakl 27 listopada o 17.00. To historia o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach. Tym razem zaglądamy za kulisy legendy, odczytanej trochę inaczej, może zabawniej, bardziej przewrotnie i współcześnie przez Marię Wojtyszko. więcej…

 

 

Dorosłych CKiS-DK Oskard zaprasza  6 października o 19.00 na spektakl „Zabijanie Gomułki” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).  Powieść „Tysiąc spokojnych miast” ukazała się w Polsce w 1997 roku. To opowieść z lat 60-tych. Józef Trąba oraz ojciec narratora powieści Jerzyka postanawiają zabić I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę. Narzędziem zbrodni ma być chińska kusza. O  planach dowiaduje się miejscowy milicjant, komendant Jeremiasz, a także cała wspólnota ewangelicka poddająca ów pomysł publicznej dyspucie. Sceniczna adaptacja Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, zrealizowana w 2007 roku w Zielonej Górze, a w 2013 w Legnicy, jest według zgodnej opinii krytyków najlepszym teatralnym ucieleśnieniem prozy Jerzego Pilcha. więcej…

 

 

Do niedalekiej przyszłości przeniesie widzów 16 października o 19.00 spektakl „Humanka” (Teatr Polski w Bielsku – Białej). Główny bohater, Em, po kolejnym nieudanym związku postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie spełniającego rolę partnerki życiowej. Dzięki rozwojowi techniki Humanka niczym nie różni się od żywej kobiety (poza drobnym znaczkiem na karku) – a przynajmniej tak jest reklamowana przez swoich producentów. Czy w świecie, w którym łatwiej jest kupić związek niż go budować, jest miejsce na miłość? więcej…

 

 

8 listopada o 19.00 widzowie zobaczą „Żniwa” Polskiego Teatru Tańca z Poznania. To pierwsza premiera teatru pod dyrekcją Iwony Pasińskiej. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Współczesną muzykę Eugeniusza Rudnika uzupełniają tradycyjne polskie pieśni wykonywane przez Adama Struga. więcej…

 

 

13 listopada o 19.00 „Dziady Noc Pierwsza” Teatru Wierszalin z Supraśla. Spektakl Dziady  jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów”. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. więcej…

 

Bilety w cenie 15 zł są dostępne na stronie internetowej (pod linkiem „więcej” przy opisach spektakli) oraz w kasie CKiS-DK Oskard.

 

 

TEATR POLSKA 2017 – program pdf