Dwa filmy, o twórczości i inspiracjach Andrzeja Wajdy oraz o niezwykłych portretach, które powstały na wysypisku śmieci kino Oskard przygotowało z okazji Nocy Muzeów. Już 20 maja widzowie zobaczą dokument „Andrzej Wajda: moje inspiracje” oraz „Śmietnisko”, jeden z filmów najczęściej nagradzanych przez publiczność w 2010 roku.

W dokumencie Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach.  A tak o Wajdzie mówi reżyser Martin Scorsese: „Andrzej Wajda jest jednym z prawdziwych mistrzów sztuki filmowej. Nawet jako młody twórca nigdy ślepo nie naśladował innych wielkich, idąc za nimi krok w krok i kopiując ich warsztat. Sam nie jestem już młody, ale potrafię poznać prawdziwego mistrza po tym co robi i jaki wpływ na mnie wywiera. (…) Mistrzostwo Andrzeja Wajdy nabiera wyrazu z każdym jego kolejnym filmem. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że obrazy nie są jedynym źródłem jego inspiracji, jednak niewątpliwie malarstwo jest dla Wajdy bardzo ważne”.

‘’Śmietnisko‘’ opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza, jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci, mieszczące się w Rio de Janeiro, na którym mieszka i pracuje 2.500 zbieraczy, zepchniętych całkowicie na margines społeczeństwa. Wraz z grupą ‘’catadores’’ komponuje, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na lepsze życie. Elektryzującej całości dopełnia, napisana specjalnie do tego filmu, piękna muzyka Moby’ego.

Filmy zobaczyć można w kinie Oskard 20 maja o 20.00 w sali studyjnej.  Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.

„Andrzej Wajda: moje inspiracje” – czas: 1 h
„Śmietnisko”, czas:  1 h 39 min.

Zapraszamy na pozostałe wydarzenia organizowane w  Noc Muzeów. W akcję włącza się kilkanaście instytucji, szczegółowy program znaleźć można  na www.nocmuzeow.konin.pl

 

Komenatrze są wyłączone