Centrum Kultury i Sztuki w Koninie serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach etnograficznych STAWIAMY PALMĘ. Warsztaty adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej z Konina, tworzących grupy czteroosobowe, zainteresowane wykonywaniem tradycyjnych elementów/ozdób świątecznych. Celem jest kultywowanie ludowych tradycji związanych z Wielkanocą. Uczestnicy nauczą się samodzielnie wykonywać różnego rodzaju kwiaty z bibuły, wstążki oraz tworzyć z nich palmy.

Warsztaty zostaną przeprowadzone dwuetapowo:

I etap – warsztat instruktażowy odbędzie się 25 marca br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Koninie przy ul. Kolskiej 2 w godz. 10.00 – 12.00, podczas którego uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności wykonania tradycyjnych elementów palmy.  Warsztaty prowadzone będą przez panią Jadwigę Tyksińską z Kłodawy, zajmującą się rękodziełem ludowym  i artystycznym.

II etap – STAWIAMY PALMĘ, odbędzie s 9 kwietnia o godz. 12.00 na terenie Klasztoru o.o. Franciszkanów w Koninie przy ul. Reformackiej 2, gdzie grupy warsztatowe uczniów wraz z nauczycielami/opiekunami pod okiem pani Jadwigi Tyksińskiej będą wspólnie tworzyć około 10-metrową palmę wielkanocną z tradycyjnych elementów przygotowanych wcześniej samodzielnie w szkołach.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wzięcie udziału w obydwu jego etapach.

Organizatorzy zapewniają wszelkie potrzebne materiały na warsztaty instruktażowe, natomiast ozdoby tradycyjne wykorzystywane podczas drugiego etapu warsztatów zgłoszone grupy szkolne wykonują  we własnym zakresie w swoich placówkach.               

Udział można zgłaszać do 20 marca 2019r. poprzez przesłanie pocztą/faksem lub e-mailem wypełnionej Karty zgłoszenia wraz z podpisanymi oświadczeniami RODO na adres:

Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47a, 62-510 Konin

tel/fax: (063) 243 63 50 lub 243 63 51 lub e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

 

REGULAMIN

Cel konkursu:

  • Kultywowanie ludowych tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi
  • Rozwijanie wrażliwości estetycznej i doskonalenie tradycyjnych umiejętności plastycznych

Zasady uczestnictwa:

  1. Warsztaty adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej (od 4 klasy podstawowej), tworzących 4-osobową grupę + nauczyciel/opiekun.
  2. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 2 grupy.
  3. Warsztaty zostaną przeprowadzone dwuetapowo.
  4. Zadaniem uczestników warsztatów jest udział w dwóch jego etapach, a w szczególności:

w I etapie: pozyskanie wiedzy i umiejętności samodzielnego wykonania elementów tradycyjnej palmy np. różnego rodzaju kwiatów ze wstążki czy bibuły oraz

w II etapie: stworzenia z przygotowanych wcześnie w szkołach – zgodnie z instruktażem warsztatowym – tradycyjnych elementów palmy, które staną się główną ozdobą 10-metrowej palmy wielkanocnej stawianej w „ogrodzie” kościoła.

  1. Do wykonania elementów palmy należy użyć naturalnych tworzyw (wstążek materiałowych, suszonych kwiatów, zielonych gałązek…) i koralików.
  2. Udział jest bezpłatny.
  3. Organizatorzy zapewniają wszelkie potrzebne materiały na warsztaty instruktażowe, natomiast ozdoby tradycyjne do drugiego etapu warsztatów zgłoszone grupy/zespoły szkolne wykonują we własnym zakresie w swoich placówkach.

fot. Marika Sypniewska

Komenatrze są wyłączone