Przejdź do treści
Centrum-archiwum 15-24 marca 2019

Wystawa BEKSIŃSKI NIEZNANY – fotografia, fotomontaż, grafika

„Beksiński nieznany” to wyjątkowa propozycja wystawiennicza pokazująca fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe jednego z najznakomitszych polskich artystów XX w., twórcy obdarzonego ogromnym talentem, wyobraźnią i wrażliwością. Wystawę prac wzbogacają pokazy wykorzystujące wirtualną rzeczywistość wprowadzające w inspirowany obrazami świat malarza (VR), filmy dokumentalne oraz wykłady multimedialne przybliżające życie i drogę twórczą.

wystawa prac artysty

Wystawa ukazuje mało znany dorobek artysty obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960 r., od fotografii malarskiej, w której artysta pokazuje wrażliwość na piękno, poprzez fotografię quasi-reporterską, abstrakcyjną czy kreacyjną. Część fotograficzną wystawy kończy fotografia drastyczna.
Kontynuacją tej formy pracy artystycznej są wykonane w latach 1997-2000 fotomontaże – ciekawe pomysły na przetworzenie przy pomocy komputerowych programów rastrowych klasycznych tematów takich jak sylwetka ludzka, twarz czy pejzaż.
Kolejna część wystawy poświęcona jest grafice modyfikowanej komputerowo. Widzimy tu znakomity warsztat artysty, ogrom pracy, jaki wkładał w każde tworzone dzieło, ale też fantastyczny efekt przy stosunkowo prostych środkach wyrazu. Artysta porusza się bowiem bardzo oszczędnie w prezentowanych formach, uzyskując zadziwiające efekty. Należy też brać pod uwagę jego biegłość w posługiwaniu się narzędziem, jakim był komputer, bo pamiętajmy, że dzieła te powstają, gdy Beksiński jest już po siedemdziesiątce.

Beksiński VR – wirtualne doświadczenie

Oparte na wirtualnej rzeczywistości multimedialne doświadczenie pozwalające widzowi eksplorować przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego.
Ideą projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa nowej formy dialogu ze sztuką. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości.

 

Informacje dla zwiedzających indywidualnie:

• wernisaż 15 marca, g. 18.00, wstęp wolny
• pozostałe dni zwiedzania 16-24 marca, g. 11.00-19.00, odpłatnie
• bilety do nabycia w CKiS przy Okólnej:
10 zł od osoby: wystawa,
15 zł od osoby: wystawa + siedmiominutowy pokaz VR (ograniczona liczba stanowisk, min. 4)
• widzowie indywidualni mogą skorzystać z wykładu multimedialnego w sobotę i niedzielę (16, 17, 23, 24 marca) o g. 17.00; bilet na wystawę upoważnia do wejścia na wykład

OFERTA DLA SZKÓŁ  (pobierz pdf)