Przejdź do treści
Centrum-archiwum 8 czerwca - 20 lipca 2018

Wystawa ETNOILUSTRACJE

Ludową wizję świata, czyli specyficzną filozofię życia mieszkańców dawnej wsi prezentuje wystawa „Etnoilustracje”, można oglądać do 20 lipca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

To atrakcyjna forma prezentacji sztuki tradycyjnej z całym bogactwem obrzędów, rytuałów, motywów i wzorów.

W scenach obrzędowych zaprezentowanych w „Etnoilustracjach” dorośli widzowie mogą odkryć świat swojego dzieciństwa, a najmłodszych – choć nie zawsze zrozumieją sens obrzędów i tradycji z nimi związanych – zafascynuje nowoczesna grafika oraz kolorowy, folkowy teatr, pełen fantastycznych postaci i wartkiej akcji.

„Etnoilustracje” to cykl ilustrowanych makatek – grafik połączonych z krótkimi formami wierszowanymi, autorstwa Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk. Celem prac jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy tematu tradycji ludowej, która coraz częściej odchodzi do lamusa. Wszystkie opracowane sceny i postaci zostały zaczerpnięte z dawnych obrzędów, charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Główni bohaterowie cyklu to uczestnicy świątecznych pochodów i rytuałów – od wielkopolskiego Niedźwiedzia po Cygana. Autorzy zabierają odbiorcę w kolorową podróż po błoniach, wsiach i domostwach. Wędrując wraz z nimi od drzwi do drzwi poznajemy dawne obyczaje, bohaterów i związane z nimi anegdoty. To fantastyczny i coraz częściej zapominany świat, w którym królują żarty, psoty, muzyka i ogólna wesołość.

„Etnoilustracje” są nie tylko wesołym przypomnieniem dawnego kolorytu wiejskich zabaw, obrzędów, postaci i rekwizytów ale istotnym nawiązaniem do wartości nowoczesnych kierunków w sztuce realizowanych w ramach szeroko pojmowanego etnodesignu. To nurt, który czerpie inspiracje nie tylko ze sztuki ludowej, lecz stara się mądrze wykorzystać jej tradycyjne treści. To krok w stronę nowego zrozumienia ludowości, poszukiwanie minionego sposobu myślenia w czasach coraz częstszego znudzenia seryjnością korporacyjnych treści”. (Witold Przewoźny, etnograf)

Prace o formacie 70 x 100 cm były wystawiane m.in. w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. „Etnoilustracje” można też było oglądać w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie. Tu, wśród innych polskich autorów, prace Michała Stachowiak i Monika Michaluk reprezentowały kraj na wystawie pt. „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”. Ta międzynarodowa wystawa odbyła się z inicjatywy warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

Szczególnie gorąco polecamy tę wystawę dzieciom i pedagogom szkół i przedszkoli ze względu na jej edukacyjny i poznawczy charakter.

Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie grupowego zwiedzania wystawy tel. 63 243 63 50/51.