Nieskończone labirynty miast, ażurowe mapy z wielu zakątków świata, w tym również Konina – to kolejna ekspozycja w naszej Galerii. Autorką prac jest Gauri Sharma – absolwentka London School of Economics and Political Science.

Gauri Sharma urodziła się w 1988 r. w New Delhi, jej mama jest Polką, tata – Indusem. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Od kiedy nie pracuje, Gauri wycina w papierze nieskończone labirynty planów miast ze wszystkich zakątków świata. Jej ażurowe mapy były prezentowane po raz pierwszy podczas wystawy „Wyspy i atole: mapowanie wyobraźni”, kuratorką której była Marta Smolińska, w Galerii Sztuki Stara Wozownia w Toruniu (2017). Kolejne mapy, jak zwykle utrwalone w papierze za pomocą noża, pomagają jej w ciągłej eksploracji kwestii tożsamości i przynależności.

Poznań

Zainteresowania Gauri leżą na przecięciu polityki i psychologii. Skupiają się na tym, jak granice (te prawdziwe i wyimaginowane) wpływają na idee siebie i innego, ze szczególną uwagą dla obecnej międzynarodowej debaty dotyczącej kwestii migracji. Bez względu na wszystko Gauri z największą czułością traktuje swoje mapy Konina, gdzie od urodzenia spędza beztroskie chwile.

Konin

Prezentowane na wystawie mapy Konina bazują na kopiach (publikacji, fotografii lub skanów), które pozyskała dzięki uprzejmości Państwa Wandy i Michała Gruszczyńskich. Stanowią one głównie plany Konina i okolic z XVIII i XIX wieku. Źródłem map są archiwa i biblioteki. Są to prawie wszystkie znane i dostępne opracowania dla miasta Konina.

 

Kuratorką wystawy „Ażurowa topografia”  jest prof. UAP dr hab. Marta Smolińska.

Ażurowa topografia:między New Delhi a Koninem.pdf

fot. W. Ziemski

Komenatrze są wyłączone