„Rusałki i pazie” – cykl portretów ciężarnych kobiet autorstwa Joanny Domagały – absolwentki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, będzie można oglądać w CKiS od 11 października. Zapraszamy na wernisaż o g. 18.00.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z malarką: wywiad.pdf

Wiosenny ogród, letnia łąka przepojona kolorami, motyle mieniące się w promieniach słońca. Kobieta ciężarna. Kobieta przerażona zmieniającym się ciałem, spowita poczuciem braku atrakcyjności. Dwa odmienne obrazy rzeczywistości stały się inspiracją do powstania cyklu obrazów – zapoczątkowały pewien portret kobiety. Lekkość motyla połączona z ciężarem początkowej fazy macierzyństwa. Ulotność rusałki a dziewięć miesięcy z życia kobiety. Barwy skrzydeł a szary dzień. Dwa światy ściśle ze sobą korespondują.

„Rusałki i pazie” nie są opowieścią o motylach dziennych zamieszkujących polskie łono natury, nie podkreślają ich piękna a wręcz przeciwnie – to piękno zostaje im zabrane i podarowane paniom. Kobieta w stanie błogosławionym każdego dnia staje się piękniejsza. Rozwijające się w niej życie sprawia, że promienieje ona blaskiem, który autorka obrazów stara się wydobyć i pokazać odbiorcom. Piękno motyla natomiast ten blask podkreśla.

„Rusałki i pazie” stanowią cykl portretów kobiety odważnej, która podejmuje wyzwanie bycia matką. Autorka tych prac zestawia ją z silnym kontrastem natury. Nie studiuje anatomii skrzydła motyla a czerpie jego urodę i nadaje ją swym modelkom. Kobieta z portretu czuje się bardziej atrakcyjna, poniekąd lżejsza, jej samoocena wzrasta – taki był cel malarki. Każdej modelce został przypisany inny motyl z rodziny rusałek i paziów. O takim dopasowaniu decydowały charakter, poza lub strój modelki, które współgrały z kolorem lub kształtem skrzydeł wspomnianych owadów. Ciąża jest krótkim momentem w życiu kobiety tak, jak ulotne jest życie motyla.

„Rusałki i pazie” powstały dla wszystkich kobiet. Zarówno dla tych, które przeżywały ten odmienny stan, jak i dla tych, które go nie zaznały. Poprzez cykl swoich prac autorka pragnie podnieść rangę macierzyństwa w świadomości ludzi i podkreślić jego trud.

Joanna Domagała (z domu Perżyło)
Urodziła się w 1986 r. w Braniewie na Warmii. W 2006 r. ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie, uzyskała tytuł plastyka (specjalność: formy użytkowe, specjalizacja: ceramika). W 2011 r. ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności pedagogika sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uzyskała dyplom w pracowni malarstwa u prof. A. Leśnika.

Obecnie pracuje w Społecznych Szkołach Podstawowych w Biskupicach i w Lipicach jako nauczyciel plastyki i przyrody. Oprócz malarstwa interesuje się rzeźbą, rysunkiem, ceramiką i fotografią. W 2006 r. wyszła za mąż i przeprowadziła się do Wielkopolski, tam mieszka wspólnie z mężem i trzema synami.

Joanna Domagała jest autorką cyklu obrazów o tytule: „Róż po osiemdziesiątce”. Prace te były wystawiane w Wielkopolsce w: Poznaniu, Koninie, Starym Mieście, Rzgowie, Grodźcu oraz na Warmii i Mazurach w Braniewie, Pieniężnie, Ornecie i Miłakowie.

Komenatrze są wyłączone