Przejdź do treści
Wydarzenia 8 - 12 marca

15. edycja projektu Konin Miasto Kobiet

Przed nami już 15. edycja projektu Konin Miasto Kobiet! Spotkamy się w dniach 8-12 marca, by poznać nowych ludzi, zadbać o siebie i dobrze się bawić! Dla uczestniczek i uczestników mamy ponad 60 ciekawych wydarzeń. A wśród nich: koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania, spektakl, seanse kinowe, a także różne usługi w atrakcyjnych cenach.

Piętnaście lat zobowiązuje. Projekt dojrzewa, nabiera tempa, staje się coraz bardziej rozpoznawalny. To dobry moment, by wprowadzić hasło przewodnie do poszczególnych edycji. Tegorocznej przyświeca SIOSTRZEŃSTWO. Jest ono widoczne nie tylko na plakatach, ale także w różnych działaniach i wydarzeniach w ramach Konin Miasto Kobiet.

Czym jest siostrzeństwo?

To przede wszystkim wsparcie i budowanie kobiecej solidarności. To zrozumienie, chęć wysłuchania, dawania pomocy. Ale także – wspólne, aktywne działanie i wymiana doświadczeń. Łączenie się ponad podziałami, gdy potrzebna jest siła serc, ale też rąk.  To spotkania w kobiecym gronie, rozmowy, również – dbanie o siebie wzajemnie. O zdrowie fizyczne i psychiczne, oferowanie możliwości rozwoju czy spędzania dobrze czasu. To brak oceniania, przykładania do innych własnej miary. Niedawanie rad na siłę. Czasem to tylko (albo aż) bycie obok, gdy jest to potrzebne.

Wierzymy, że jest to możliwe. Nie mówimy, że jest to łatwe. To, co cenne, często wymaga wysiłku. Siostrzeństwo jest nam potrzebne i dlatego warto o nim mówić.

WSPARCIE

Dlatego w naszym programie znalazły się warsztaty „Siostrzeństwo dziewczynek w praktyce”, które zorganizujemy w jednej z konińskich szkół podstawowych. Poprowadzą je Marta Majchrzak (badaczka społeczna, psycholożka, współautorka pierwszego w Polsce badania na temat siostrzeństwa) i Magda Korczyńska (autorka projektu edukacyjnego dla rodziców „Jak Wychowywać Dziewczynki?”).

W Centrum Kultury i Sztuki, zarówno w DK Oskard, jak i  przy ul. Okólnej, pojawią się Różowe Skrzyneczki, w których znajdą się środki higieniczne dla osób, które nie zawsze mają możliwość kupna podpasek czy tamponów.

Ideą skrzynek jest, by były uzupełniane przez wszystkich, którzy chcą okazać wparcie. Zależy nam, by w Koninie i okolicach było więcej miejsc z Różowymi Skrzyneczkami, dlatego też osiem z nich zawędruje jeszcze pod inne adresy, o których będziemy informować.

Jak ważna jest wiedza o menstruacji i dostępnych środkach higienicznych, dowiedzą się uczestniczki warsztatów „Pogadajmy o okresie!”. Poprowadzi je Paulina Wasiluk z Akcji Menstruacja. Porozmawiamy o tym, czym jest okres, jak dbać o siebie w jego trakcie, a także obalimy wiele mitów z nim związanych.

ROZWÓJ

Także projekt uJAwnianie siebie obchodzi okrągłą i ważną rocznicę. To już jego 10. edycja! Mamy nadzieję spotkać się z kobietami, które w ostatniej dekadzie podjęły próbę ujawnienia siebie za sprawą naszych warsztatów. Liczmy jednak na to, że spotkamy się także z tymi, które jeszcze do nas nie zajrzały, a są ciekawe siebie (samych i siebie nawzajem), mają czułe i odważne serca. Zapraszamy do twórczego, karmiącego spotkania z samą sobą i innymi poszukującymi kobietami.

INSPIRACJA

Siostrzeństwo to także dawanie i szukanie inspiracji. A trzeba przyznać, że sztuka to idealne źródło! Zapraszamy na muzyczne spotkanie z nietuzinkową artystką Marią Peszek. Koncert nie tylko dla fanek i fanów artystki, ale także dla wielbicielek/wielbicieli dobrej muzyki i mocnych tekstów.

Koncert zespołu DASZASTAWATRIO to także propozycja w ramach Konin Miasto Kobiet. Gwarantujemy niecodzienne spotkanie z muzyką, słowem, gestem, które zostanie z Wami na długo.

W CKiS-DK Oskard odbędzie się jeszcze jeden koncert – „Kobiety przeszłości” Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA.

Sztuka kinowa także potrafi inspirować! KMK zaprasza na dwa seanse filmowe. W ramach Ladies Night pokażemy ekranizację bestsellerowej powieści „Pokolenie Ikea”. Na ten wieczór szykujemy jeszcze niespodziankę, ale o tym więcej wkrótce. Nie zabraknie także Kobiecego Kina Konesera! W tym roku zapraszamy na film „W gorsecie”. Fascynująca historia jednej z największych buntowniczek arystokratycznej Europy, Sisi, z Vicky Krieps w roli głównej!

A dla fanek i fanów tańca – „Sztetl” w wykonaniu Konińskiego Teatru Tańca. Zabierzemy widzów w podróż w poszukiwaniu społeczności, której już nie ma. To opowieść przede wszystkim o odnowie, o pamięci, nie tylko o unicestwieniu. Czy żydowski Konin zniknął?

ROZMOWA

Ciekawa rozmowa i chęć pokazania niezwykłych ludzi to coś, co kochamy w KMK! W tym roku także spotkacie się z interesującymi osobami podczas „Kobiet z pasją” i „Mężczyzn z pasją”. Zaprosiliśmy gościnie i gości, którzy opowiedzą o swoim hobby, pracy czy … sposobie na życie. Do kawiarnianych spotkań dołącza także Fundacja „Podaj dalej”, która zaprasza na inspirujące warsztaty „Piękno na kołach”. Będziemy rozmawiać o trendach dotyczących wizażu, kobiecości, siły kobiet.

SĄ NAS TYSIĄCE

I dla każdej, każdego znajdzie się ciekawe wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Konin Miasto Kobiet. Przyłączyło się do nas ponad 30 partnerów/partnerek! Ich oferty są tak interesujące i różnorodne, że z pewnością wybierzecie coś dla siebie. Koncerty, warsztaty, konsultacje, zabiegi, sportowe wyzwania! Mamy dla Was mnóstwo fantastycznych atrakcji! Są z nami osoby, instytucje i organizacje, które biorą udział w projekcie od lat. Dołączyło do nas też wielu nowych partnerów! I to jest siła projektu Konin Miasto Kobiet!

Pełen program znajdziecie na koninmiastokobiet.pl