Przejdź do treści
Wydarzenia 2 październik 18:00

17. FESTIWAL AFRYKAMERA: Dopóki mogę iść

Reżyseria: Stefan Arsenijević
Scenariusz: Stefan Arsenijević, Bojan Vuletić, Nicolas Ducray  
Zdjęcia: Jelena Stanković
Muzyka: Martynas Bialobžeskis
Występują: Ibrahim Koma, Nancy Mensah-Offei, Maxim Khalil, Rami Farah, Nebojša Dugalić
Kraje produkcji: Serbia, Francja, Luksemburg, Bułgaria, Litwa
Rok produkcji: 2021
Czas trwania: 92 min.

Nagrody i festiwale: EFF Paris 2022 (specjalne wyróżnienie i nagroda Luna dla najlepszego filmu), FF Sevilla 2022, Karlovy Vary MFF 2021 (Kryształowy Glob dla najlepszego filmu i aktora oraz specjalne wyróżnienie za zdjęcia), Cairo MFF 2021, Haifa MHH 2021

Dopóki mogę iść jest najbardziej poruszający przez sposób ukazania braku końcowych rozwiązań – aż nazbyt prawdziwy dla doświadczenia uchodźców – nawet gdy przyjmuje zamkniętą formę podróży bohatera.” – Guy Lodge, “The Variety”

OPIS:

Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu. Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny fu     tbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Stefan Arsenijević w swoim przejmującym i tragicznym filmie podjął niezwykle aktualny temat. To jedna z tysięcy dramatycznych historii uchodźców, o których słyszymy, czytamy i które obserwujemy codziennie. Opowieść jest alegorycznym retellingiem „Strahinja Banović”, słynnego serbskiego średniowiecznego poematu epickiego. 

Marta Kiewel

OPIS REŻYSERA:

Stefan Arsenijević –serbski reżyser i producent, twórca nagradzanych filmów krótkometrażowych, w tym nominowanego do Oscara  “(A)Torsion” (2003), a także pełnego metrażu “Love and Other Crimes” (2008). Od 2015 r. jest menadżerem regionalnego programu szkoleniowego (First Films First) dla młodych reżyserów filmowych z Europy Południowo-Wschodniej, prowadzonego przez Instytut Goethego. “Dopóki mogę iść” to jego drugi film pełnometrażowy.