Przejdź do treści
Wydarzenia 30 września 18:00

17. FESTIWAL AFRYKAMERA: Próba sił

Reżyseria: Amil Shivji
Scenariusz: Amil Shivji, Jenna Cato Bass 
Zdjęcia: Zenn van Zyl
Muzyka: Amine Bouhafa, Amélie Legrand
Występują: Gudrun Columbus Mwanyika, Ikhlas Gafur Vora, Siti Amina, Luqman Ali, Salum Suleiman 
Kraje produkcji: Tanzania, Niemcy, Katar, RPA
Rok produkcji: 2021
Czas trwania: 93 min.

Nagrody i festiwale: New African FF 2022, PAFF 2022, Toronto Black FF 2022, TIFF 2021, FESPACO 2021 (Nagroda Oumarou Ganda), Mashariki AFF 2021 (najlepszy pełnometrażowy film fabularny)

Polska premiera

„Film dba o zachowanie równowagi pomiędzy zakazaną historią miłosną a politycznym dramatem, malując żywy portret Zanzibaru z eleganckimi kadrami jej wysp i krętych uliczek Kamiennego Miasta, które nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru” – Ini-Abasi Jeffrey, Film-Cred.com

OPIS:

“Próba sił” to historia młodego rebelianta Denge i pięknej Yasmin, oparta na nagradzanej powieści autorstwa Adama Shafi. Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm. W tym czasie Yasmin ucieka od dużo starszego, agresywnego męża, wyznaczonego jej przez rodzinę. Ich pierwsze spotkanie na zawsze połączy ich we wspólnej walce o wolność ojczyzny i miłości, która na samym końcu będzie od nich wymagać rozłąki.

Marta Kiewel

OPIS REŻYSERA:

Amil Shivji – reżyser urodzony w Tanzanii. Ukończył produkcję filmową na Uniwersytecie York w Toronto, obecnie wykłada na Uniwersytecie Dar es Salaam. Twórca krótkich metraży “Shoeshine” i “Samaki Mchangani”, a także pełnego metrażu “T-Junction”.