Przejdź do treści
Oskard-archiwum 26-27 maja 2023

3. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ

Z nami wyjdziecie dobrze nie tylko na zdjęciach! Zapraszamy wszystkich, którzy kochają fotografowanie, do udziału w trzeciej edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ!

W terminie od 26 do 27 maja 2023 r. spotkamy się, by znów uczcić święto fotografii. Wystawy fotograficzne, spotkania z artystami, fotospacery, a na finał fotobitwa i After Party. To wszystko czeka na uczestników i uczestniczki naszego festiwalu. Rezerwujcie czas na majowy weekend w Koninie!

Co się będzie działo?

Dzień pierwszy, 26 maja

Piątkowy poranek zaczniemy od ważnego punktu programu! Ogłosimy temat FOTOBITWY! Pojawi się on o godz. 10.00 na stronie www.ckis.konin.pl. Wyślemy go także mailem do uczestniczek i uczestników bitwy.

Przed południem zaprosimy Was na FOTOSPACER „Konin i duchy przeszłości”. Wraz z Jerzym Sznajdrem i Damianem Kruczkowskim będziemy spacerować po zakamarkach Starego Konina. Poznamy historię kilkunastu niezwykłych miejsc i usłyszmy różne anegdoty z nimi związane. Mamy też niespodziankę! Uczestnicy fotospaceru będą mogli wziąć udział w konkursie na zdjęcie z nagrodami! Zapraszamy miłośników Konina i fotografii, wstęp wolny.

Wieczorem w Galerii CKiS Wieża Ciśnień odbędzie się wernisaż „Cisza Eremu” Franciszka Kupczyka. Wystawa jest kontynuacją wizualnej opowieści o kamedułach z klasztoru w Bieniszewie, najstarszego katolickiego zakonu mniszego. Harmonia, spokój, ale też praca codzienna – to wszystko zobaczycie na niezwykłych pracach fotografa.

Ciekawe wystawy fotograficzne członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów będzie można zobaczyć w kilku punktach naszego miasta. Jeśli wybieracie się na spacer, zachęcamy, bo trasa wiodła koło następujących miejsc: Parku Chopina, Bulwaru Nadwarciańskiego i Placu Niepodległości w Koninie.

Dzień drugi, 27 maja

Sobotę zaczniemy od małej podróży w bardzo ciekawe miejsce, w którym odbędzie się fotospacer „Obudzić piękno”. Wyruszymy autobusem PKS do Grodźca, by tam, w Zespole Pałacowo – Parkowym, którego właścicielem jest Fundacja Sapieżyńska, posłuchać ciekawych opowieści o tym miejscu, a także złapać ciekawe kadry. Fotograficznym mistrzem ceremonii będzie Błażej Zalesiński, a specjalistą od historii – Damian Kruczkowski.  Chcesz spacerować po pałacu w doborowym towarzystwie? KUP BILET i dołącz do nas.

Później przeniesiemy się do CKiS-DK Oskard. Popołudniu zaprosimy Was na spotkanie z niezwykłą, malowniczą fotografią Damiana Drewniaka. W foyer Oskardu odbędzie się wernisaż „Melancholie”, podczas którego będzie też okazja do spotkania z artystą.  

Następnie emocje sięgną zenitu! W Klubokawiarni NOT rozegra się FOTOBITWA, w ramach której uczestnicy, w wyznaczonym terminie i godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat. Podczas finału bitwy rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą: artysta fotografii malarskiej Damian Drewniak, Mirosław Jurgielewicz – koniński fotoreporter i Patryk Koszela z Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów, a także… publiczność! Autorzy najlepszych czterech fotografii otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Będzie także nagroda specjalna od firmy Chemat Sp. z o. o.

Masz chrapkę na nagrodę? KUP BILET i łap dobre kadry.

Festiwal zakończymy tanecznie! Osoby, które kupiły bilet na sobotnie wydarzenia (Fotobitwa i fotospacer) będą mogły wziąć udział w After Party, które odbędzie w Klubokawiarni NOT! Na tym wyjątkowym finale festiwalu pojawią się fotografowie z KKF FF, zaproszeni goście i partnerzy festiwalu. Będzie można odłożyć aparaty i potańczyć! U muzykę i atmosferę na parkiecie zadba DJ BOSSY .
Na After Party zaprasza Koniński Klub Fotograficzny Fajnych Fotografów.


Zapraszamy do udziału w święcie fotografii!

O IDEI KONIŃSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFICZNEGO FOCUS NAS WARTĄ

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2021 roku. Skierowany jest do pasjonatów fotografii z całej Polski. To ciekawe warsztaty, wystawy, fotospacery, spotkania ze sławami polskiej fotografii oraz bitwa na zdjęcia w formule konkursu fotograficznego.

Ideą festiwalu jest nie tylko promowanie fotografii, ale także wyjście z fotografią na ulice. Odbiorcami wydarzeń festiwalowych są pasjonaci fotografowania z różnych zakątków Polski, ale także publiczność zupełnie nowa, która jest zaskakiwana wystawami zorganizowanymi w przestrzeni miasta. Założeniem festiwalu jest również rozwój umiejętności fotograficznych oraz wzbogacenie warsztatu pracy. Fotografia to forma nowoczesnej wypowiedzi, ogólnodostępnej artystycznej aktywności dla każdego, która zyskuje coraz większą popularność. Chcemy więc wykorzystać ten potencjał, by zwrócić uwagę na moc artystycznego przekazu zdjęć, na możliwości, jakie daje fotografowanie.

Cieszymy się, że Festiwal wpisuje się w mapę kulturalną miasta i liczymy na duże zainteresowanie fotografów i widzów, tak jak podczas ubiegłych edycji.

Partnerami wydarzenia są:

 • Urząd Miasta w Koninie
 • Starostwo Powiatowe Konin
 • Chemat sp. z o.o.
 • Winnica Vera Lisewo
 • Fundacja Sapieżyńska
 • CDN w Koninie
 • MBP w Koninie
 • Muzeum Okręgowe w Koninie
 • KDK w Koninie
 • Klubokawiarnia NOT
 • PKS Konin
 • MZK w Koninie
 • PGKIM w Koninie
 • ZS CKU w Koninie

Organizatorzy:
CKIS w Koninie
KKF FF