Przejdź do treści
Grupa dzieci na scenie
Wydarzenia 27 marca 2019

41. Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni”

Tryumfowały aż trzy zespoły

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyły się 41. Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni”. Osiem zespołów z okręgu konińskiego rywalizował o miano najlepszego, a różnorodność i pomysłowość spektakli w pełni usatysfakcjonowała organizatorów z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z każdym rokiem podnoszą zasób aktorskich i choreograficznych możliwości, co doskonale pokazała 41. edycja Konfrontacji Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni”. Nazwa przeglądu wydaje się tym bardziej trafna, że różnorodność podczas konkursu, mającego miejsce w kłodawskim GOK-u, była ogromna. Sala w Kłodawie jest świadkiem wydarzenia nieprzerwanie od 2015 roku, co świadczy o dobrej współpracy ośrodka z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Tegoroczną odsłonę poprowadziła Paulina Pachulska-Wojdak, która jest m.in. dyrektorem Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Konińskim Domu Kultury. W jury znalazły się znane w lokalnym środowisku teatralnym osoby: Monika Tomczyk – animatorka i aktorka w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, Radomir Piorun – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole oraz Krystian Weber – instruktor i muzyk w CKiS w Koninie.

Widzami spektakli byli zaproszeni goście, wśród których znalazła się między innymi radna powiatu, Ewa Ochędalska, a także uczniowie miejscowych szkół, którzy wnieśli na widownię nieco żywiołowych reakcji.

W rywalizacji udział wzięło osiem grup z siedmiu miejscowości z całego okręgu konińskiego: Turku, Trąbczyna, Konina, Słupcy, Przedcza, Słowikowa oraz Zagórowa. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z Teatru „Szpilka” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku. Spektakl zatytułowany „Jak to z niepodległością w Turku było” to bardzo ciekawe doświadczenie audiowizualne, w którym kluczową rolę odegrała praca instruktorek: Ewy Pawlak, Izabeli Ochoty oraz Aldony Piwońskiej. Wykorzystanie zasłon oraz gry światła i cienia pozwoliła wykonać niepowtarzalną inscenizację, w której gra aktorska była dodatkiem. Całości dopełniał głos lektora oraz śpiew aktorów. Pod względem technicznym przedstawienie o tematyce patriotycznej na pewno nie miało sobie równych.

W drugim wystąpieniu zmieniony został już ton. Teatr „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Trąbczynie wszedł na grunty bajkowych opowieści, które z widzami zostały już na dłużej. W spektaklu pt.: „Myszki przy kawce” młodzi aktorzy zaprezentowali typowy dla gatunku morał, według którego często zwykłą głupotę myli się z odwagą. Ta zabawna końcówka wprowadziła zgromadzonych w sali GOK-u w bardzo dobry nastrój, który został jeszcze spotęgowany trzecim występem. Zespół Teatralny „Zajączki” z Prywatnego Przedszkola „Bajkolandia” w Koninie zaprezentował „Kopciuszka”, który nowoczesną oprawą muzyczną zmienił klimat poważnej baśni. Najmłodsi uczestnicy przeglądu, choć nie wypowiedzieli ani jednego słowa, swoją grą ciała wywołali salwy śmiechu oraz braw w trakcie i po przedstawieniu. Ciekawym jest również podejście do inscenizacji, gdyż postać obsługującego teatru wskazuje na to, że widzowie obserwowali przedstawienie w przedstawieniu. Rozrywkowe tony są dużą zasługą instruktorek: Beaty Żerkowskiej, oraz Małgorzaty Gutowskiej.

Jako czwarty zaprezentował się Zespół Teatralny „Gumisie” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej i Miejskiego Domu Kultury w Słupcy. W kolejnym bajowym spektaklu Pinokio zwiedzał inne opowieści, próbując zagrzać w nich miejsce. Po odrzuceniu przez wilka, Czerwonego Kapturka oraz księcia z Kopciuszka, Pinokio wzuł ostatecznie buty kota.

Kolejną humorystyczną opowieść zaprezentował Zespół Teatralny „Apropo” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Umińskiego w Przedczu. „Pchła Szachrajka” w wykonaniu uczniów z Przedcza była najbardziej złożonym pod względem choreograficznym przedstawieniem, a wielość ruchów i przejść młodych aktorów to nie wszystko, co grupa miała do zaprezentowania. Pomysłowość oraz gra aktorska stały tu na najwyższym poziomie i być może nagrodami indywidualnymi jury musiałoby obdarować większość występujących we wspomnianym spektaklu. Duża w tym zasługa instruktorek: Anny Czerwińskiej oraz Elżbiety Łuczak, które doskonale przygotowały swoich podopiecznych. Uczniowie przedeckiej szkoły musieli idealnie wyczuć swoją kolej w dynamicznie zmieniających się dialogach.

Po tak wysoko podniesionej poprzeczce po raz pierwszy w historii Konfrontacji Teatralnych zaprezentował się Zespół Teatralny „Piątkowe Słowiki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowikowie. W swoim przedstawieniu debiutanci próbowali przekonać, że życie jest tak naprawdę bajką. Następnie na scenie zaprezentowali się kolejni aktorzy ze Słupcy. Tym razem był to Zespół Teatralny „Psia Kość – Jedyneczki”. W przedstawieniu zatytułowanym „Odlot” poruszone zostały kwestie tolerancji, a wszystko to w klimatach afrykańsko-europejskich, gdzie białe oraz czarne bociany szukały swojego miejsca w społeczności ptasiej.

Do samego końca na swój występ musieli czekać przedstawiciele Zespołu Teatralnego „Fantazjana” ze Szkoły Podstawowej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Grupa, na przykładzie przejmowania władzy w królestwie, zobrazowała konflikty pokoleniowe. Morał opowieści mówi o tym, że starsi bardzo boją się utracić panowanie, a młodzi za wszelką cenę próbują ich wygryźć – czego sami doświadczą w wieku dojrzałym.

Między występami a ogłoszeniem wyników dla wszystkich grup zorganizowane zostały warsztaty, podczas których młodzi aktorzy wykonywali charakterystyczne dla teatrów lalkowych makiety scen.

W swoim werdykcie jury postanowiło nieco ułatwić sobie trudne zadanie przyznania nagród. Dwa równorzędne wyróżnienia oraz nagrodę 200 zł otrzymały dwa zespoły: „Gumisie” ze Słupcy oraz „Szpilka” z Turku. Zwycięstwo oraz nagrodę w wysokości 400 zł przyznano aż trzem przyjezdnym grupom: „Psia Kość – Jedyneczki” ze Słupcy, „Fantazjana” z Zagórowa oraz „APROPO” z Przedcza. Nagrodę aktorską otrzymała Aniela Sokołowska ze Słupcy.

Patryk Barański,

Przegląd Kolski, nr 12/2019, 26.03.2019