Przejdź do treści
Centrum-archiwum 2 grudnia 17:00

44. Przegląd Twórczości Plastycznej O Złotą Sztalugę – podsumowanie, otwarcie wystawy

Przegląd Twórczości Plastycznej „O ZŁOTĄ SZTALUGĘ” jest wydarzeniem, które (bagatela) ma już ponad 43-letnią tradycję. W tym roku jego podsumowanie odbędzie się 2 grudnia w CKiS przy ul. Okólnej 47a o godzinie 17.00. Jest to więc odpowiedni moment, by przypomnieć o niezwykłej, wręcz terapeutycznej roli sztuki. Zarówno jej odbiór, jak i tworzenie pobudzają do refleksji i kreatywnego myślenia, pomagają w zrozumieniu świata i własnych przeżyć, dają możliwość spojrzenia na siebie z dystansu. Możemy też pokusić się o stwierdzenie, że sztuka nieprofesjonalna to przede wszystkim sposób przekraczania i wyrażania siebie, komunikacja z drugim człowiekiem, rodzaj potwierdzenia własnej tożsamości a niekiedy również forma katharsis.

Wystawy podsumowujące Przegląd to nie tylko prezentacja bogatego dorobku twórców  nieprofesjonalnych, czy wymiana doświadczeń w zakresie poszukiwań artystycznych, ale przede wszystkim wiele ciekawych, inspirujących rozmów i wspólnota zainteresowań przyprawione nutą przyjaźni i atmosferą zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Wernisaże podsumowujące w latach ubiegłych były spotkaniami jedynymi w swoim rodzaju – prezentowały prace osób, które w szarości dnia codziennego odnajdują to, co najpiękniejsze i najcenniejsze – twórczość, która może stać się sposobem na życie barwniejsze i ciekawsze, która pobudza wyobraźnię i poszerza horyzonty, ale też nieomal wymusza somodoskonalenie i rozwój.

W tym roku komisja artystyczna zakwalifikowała do wystawy 94 prace 36 twórców.  Zobaczymy między innymi malarstwo olejne, akwarele, pastele, rysunki, fotografie, rzeźby, prace abstrakcyjne, pejzaże, portrety i martwe natury. Ta różnorodność jest właśnie zarówno atutem, jak i cechą charakterystyczną tego Przeglądu. Artyści, którzy biorą w nim udział są grupą również niezwykle zróżnicowaną i choć różnić ich może wiele (pochodzenie, doświadczenie, czy preferencje artystyczne) to łączy niewątpliwie jedno –  nieodparta potrzeba i odwaga wypowiadania się za pośrednictwem sztuki. Po raz kolejny możemy umocnić się w przekonaniu, że osób, które bez sztuki czułyby się niespełnione, pozbawione czegoś niezwykle cennego, po prostu nieszczęśliwe – jest bardzo dużo. Dowodem są 152 prace nadesłane na tegoroczny Przegląd. Tym większa nasza radość, że ich twórczość będziemy mogli zaprezentować tym, którzy docenią jej, nie tylko artystyczną, wartość.

LISTA TWÓRCÓW, KTÓRYCH PRACE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ NA WYSTAWĘ PODSUMOWUJĄCĄ 44. PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ „O ZŁOTĄ SZTALUGĘ”

 1. Aneta Antas
 2. Kazimierz Białkowski
 3. Piotr Chuścielski
 4. Witold Chruścielski
 5. Michalina Czajka
 6. Paweł Dębowski
 7. Renata Gierwielaniec
 8. Elżbieta Głowacka
 9. Maria Jarzemska
 10. Stanisława Jasiczek
 11. Mirosław Jurgielewicz
 12. Ewa Korbońska
 13. Magdalena Kreczmer
 14. Maja Latoń
 15. Maria Łukasik
 16. Jacek Maciejewski
 17. Danuta Maćkowiak
 18. Longin Majchrzak
 19. Mariusz Markiewicz
 20. Elżbieta Matkowska
 21. Martyna Mildyn
 22. Jadwiga Młynarczyk-Bachta
 23. Anna Rąbczewska
 24. Lidia Staszak
 25. Żaneta Stolarska-Maciejewska
 26. Maciej Strychalski
 27. Robert Szatkowski
 28. Darek Topolski
 29. Martyna Waligóra
 30. Małgorzata Wanot
 31. Weronika Warzych
 32. Irena Wawrzyniak
 33. Michalina Wróbel
 34. Żaneta Zając-Nowara
 35. Krystyna Zalas
 36. Małgorzata Ziółkowska