Przejdź do treści
Wydarzenia 8-11 czerwca 2023

69. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby

Czas na 69. OKFA – z pasji do kina i ludzi

Dobre filmy, ciekawe spotkania, żarliwi twórcy i niekończące się rozmowy – niech zbliżająca się 69. edycja OKFA po raz kolejny będzie wspólnym świętem kina niezależnego. CKiS w Koninie zaprasza pasjonatów X muzy, jak i tych, którzy wciąż chcą doświadczać czegoś nowego. Będzie w czym wybierać! W ten szczególny weekend, od 8 do 11 czerwca w CKiS-DK Oskard, zaserwujemy m.in. najlepsze polskie krótkie metraże, spotkamy się z Dorotą Pomykałą i Anną Jadowską, posłuchamy fantastycznych piosenek Republiki w wykonaniu Tymona Tymańskiego i zobaczymy intrygujące filmy w ramach pokazów specjalnych.

Program

8 czerwca (czwartek)                                                                                

10.00 – 14.00, 15.00 – 18.00 – projekcje konkursowe, inauguracja | wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Roving woman” Michała Chmielewskiego | bilet 15 zł

9 czerwca (piątek)

9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe                                                  
18.30 – pokaz specjalny „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i spotkanie z Dorotą Pomykałą i Anną Jadowską – prowadzenie Łukasz Maciejewski | bilet 20 zł film + spotkanie
21.30 – Ala Kryształ – live-act wizualno-dźwiękowy (pokaz zamknięty)

10 czerwca (sobota)

10.00 – 12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.15 – 13.30 – pokaz specjalny „Boylesque” Bogny Kowalczyk (pokaz zamknięty)
19.00 – gala wręczenia nagród                     

              koncert galowy Tymon Tymański Kwartet „Republika” | bilet 60 zł

11 czerwca (niedziela)                                            

11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ | bezpłatne wejściówki
17.00 –  pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 69. OKFA | bezpłatne wejściówki           
19.00 – pokaz specjalny „Pisklaki” Lidii Dudy | bilet 15 zł                  

Długi weekend, krótki metraż

Autentyzm, szczerość, różnorodność i żarliwość – wielokrotnie w ten sposób opisywał filmy konkursowe przyjaciel OKFA, przewodniczący Jury, wybitny aktor Krzysztof Majchrzak. Czym tym razem twórcy zaskoczą jurorów? Kto zdobędzie Grand Prix festiwalu? Zapraszamy do wspólnego oglądania – bezpłatne pokazy konkursowe 8 i 9 czerwca.

Wraz z jurorami obejrzycie 58 produkcji wyłonionych z 200 nadesłanych. Oprócz Krzysztofa Majchrzaka filmom wnikliwie będą się przyglądać: Anna Jadowska – absolwentka PWSFTviT w Łodzi i Szkoły Wajdy, autorka m.in. „Dzikich róż” i „Kobiety na dachu”, Beata Dzianowicz – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturżka, wykładowczyni, autorka kilkunastu filmów dokumentalnych oraz fabuł „Odnajdę cię” oraz „Strzępy”, Wiola Sowa – doktor sztuk filmowych, absolwentka ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi, wykładowczyni, utytułowana reżyserka filmów animowanych i filmów mixed media oraz Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek.

Swoje laury przyzna również jury młodych, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku będą to: Pola Kuszak – od lat pracująca przy wielu festiwalach filmowych, Przemysław Murawski – pasjonat kina awangardowego i eksperymentalnego oraz Michał Staniszewski – twórca niezależny i prowadzący warsztaty scenopisarskie.

„Kobieta na dachu” i w Kinie Oskard

W tym roku będziemy gościć znaną i cenioną aktorkę filmową i teatralną Dorotę Pomykałę. Za rolę Miry w „Kobiecie na dachu” Anny Jadowskiej otrzymała nagrodę na nowojorskim Tribeca Film Festival, gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą.

Dawno nie było w polskim filmie tak pięknie, a zarazem boleśnie nakreślonego portretu kobiety po sześćdziesiątce, wyrazistego, choć bardzo subtelnego i oszczędnego w środkach. Bohaterka to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

Tuż po seansie zapraszamy na spotkanie z Dorotą Pomykałą oraz reżyserką i scenarzystką „Kobiety na dachu” Anna Jadowską, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Aktorkę podczas OKFA będzie można zobaczyć również w krótkim metrażu biorącym udział w konkursie – „Moje Stare” Nataszy Parzymies.

9 czerwca, g. 18.30, bilety tylko 20 zł (film + spotkanie)

Co się stanie, gdy znika kobieta?

A co powiecie na intrygujące, zanurzone w specyficznym klimacie kino drogi? Jest i taka propozycja. Nie przegapcie „Roving Woman” – pełnometrażowego debiutu fabularnego Michała Chmielewskiego. Producentem filmu jest legendarny reżyser Wim Wenders. W rolach głównych występują Lena Góra („Król”) i nominowany do Oscara John Hawkes („Do szpiku kości”). 

Sara po awanturze z chłopakiem traci dom i środki do życia. Zdesperowana kradnie samochód. Odkrywając jego zawartość, zakochuje się we właścicielu pojazdu i postanawia go odnaleźć. Wyrusza w podróż przez amerykańskie pustkowia, która pozwoli jej przewartościować życiowe pragnienia i priorytety. Film „Roving Woman” jest luźno inspirowany historią tajemniczego zniknięcia artystki Connie Converse w latach 70. 8 czerwca, g. 18.30, bilet 15 zł

Dziecięcy świat

Sporą dawkę emocji przyniesie obsypany nagrodami film dokumentalny Lidii Dudy „Pisklaki”. Siedmiolatkowie Zosia, Oskar i Kinga zabierają widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość są niezbędne, by przeżyć najtrudniejsze chwile. Bohaterowie rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki, są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach starają się sobie pomagać. To film o życiowej lekcji latania i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień. Wyjazd do szkoły z internatem to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. 11 czerwca, g. 19.00, bilet 15 zł

Bez tego pokazu filmów nasz festiwal byłby niekompletny. Seans ma już sporą grupę fanów, a my wciąż czekamy na nowych. W niedzielę 11 czerwca o 11.00 pokażemy wyjątkowy zestaw THE BEST OF O!PLA 2023 – „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!” prezentujący najnowsze polskie filmy animowane skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat). Tytuły brały udział w 11. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA 2023. Wśród nich znalazły się produkcje wyróżnione przez największe Jury na świecie – dziecięcą widownię z całej Polski (tysiące młodych jurorów!). Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

Republika na nowo

Muzycznym wydarzeniem OKFA będzie koncert trójmiejskiego artysty Tymona Tymańskiego, który wraz z kwartetem Cztery Czwarte wykona piosenki legendarnej Republiki, uświetniając galę wręczenia nagród.

Jedna z bardziej znaczących osobowości polskiej kultury niezależnej, Tymon Tymański, podjął się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80. i nagrał płytę z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego, aranżując je w odmienny, nowatorski sposób. Muzyka jest wypadkową wieloletnich doświadczeń sceniczno-produkcyjnych Tymańskiego, oscylującą na pograniczu postrocka, postjazzu i nowoczesnej elektroniki. 10 czerwca, g. 19.00, bilet 60 zł

Najlepsi z najlepszych raz jeszcze

Skoro gala wręczenia nagród, to stanie się jasne, które filmy najbardziej docenili nasi jurorzy. Tym samym będzie można w niedzielę 11 czerwca o g. 17.00 zobaczyć filmy nagrodzone podczas tegorocznej edycji OKFA. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

Ponadto podczas Festiwalu 8 i 9 czerwca odbędą się także warsztaty z animacji poklatkowej dla dorosłych. Na warsztatach powstanie krótka animacja w jednej lub kilku tradycyjnych technikach: wycinanka, plastelina, sylwetka, piksilacja. Inspiracją do stworzenia animowanej etiudy będą fotografie Konina sprzed lat. Uczestnicy dowiedzą się także, jak kontynuować przygodę z animacją w domu, bez profesjonalnego sprzętu. Warsztaty poprowadzi Magdalena Bryll, absolwentka PWSFTviT w Łodzi, od dziecka pasjonatka animacji, prowadząca warsztaty animacji dla amatorów w Polsce i za granicą.

Natomiast 10 czerwca w warsztatach scenariopisarskich z Magdaleną Wleklik wezmą udział autorzy filmów uczestniczący w festiwalu. Wraz ze scenarzystką filmową i radiową, dramatopisarką, reżyserką omówią m.in. zagadnienia dotyczące produkcji filmowej i wymogów współczesnego scenariusza, zmianę narracji filmowej w ostatnich latach. Ponadto każdy z uczestników poszuka tematu na film, który chciałby wkrótce nakręcić. 

www.okfa.ckis.konin.pl