Przejdź do treści
Praca Ali Majewskiej "Niebieska linia"
Wieża ciśnień Aktualności 8-29 października 2021

Ala Majewska „Prace domowe”


8 października w Galerii Wieża Ciśnień zostanie otwarta wystawa Ali Majewskiej „Prace domowe”.

„Prace domowe dla wielu z nas mają jakąś niezwykłą cechę, nazwę ją przyjaznym określeniem samodzianie – wydarzają się bowiem w bliżej nieokreślonym czasie i nie wiadomo, kto jest ich sprawcą. Samodzianie więc jest dziwnym zjawiskiem, jednak nie na tyle zaskakującym byśmy chcieli odkryć jego istotę i dociec autorstwa. Ważne, że się dzieje, przychodzisz i widzisz porządek… ot – stan oczywisty, do którego się przyzwyczaiłeś przez lata. Sprzątanie, pranie, układanie, gotowanie to dla ciebie czynności niepoważne i bez znaczenia, tym samym niezauważalne. Są dla ciebie przezroczyste, bo jasne jest, że uwaga skierowana jest na dalsze pozadomowe przestrzenie. Ostrość wzroku sięga po odległe i ambitniejsze horyzonty.

Samodzianie prac domowych marnieje przez lata toteż związana z nim przezroczystość matowieje, aż do zupełnej utraty możliwości przepuszczenia światła. Mętne otoczenie kumuluje emocje, a dotąd przez ciebie niewidzialne paradoksalnie nabiera formy, ujawnia barwę, zapach i odgłos. Dziwisz się więc, ile w tym życia. To co było niewidoczne, zaznacza swoją obecność i rzuca – wreszcie coś robi dla siebie – cień. Staje się równoprawnym podmiotem z własną historią i z potrzebą decydowania”. // Ala Majewska

Ala Majewska „Obręcz”

Ala Majewska – rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r. Twórczość w zakresie medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury.

Autorka 11 wystaw indywidualnych i ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych: m.in. w Medialia Gallery /New York, USA/, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego Otwarte oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
Mieszka i pracuje w Toruniu.