Przejdź do treści
Oskard-archiwum 13 września 2017 11:00

„Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia” premiera filmu dokumentalnego

CKiS w Koninie oraz PFS PalFilmStudio Produkcja Filmowa i Telewizyjna zapraszają na premierę filmu o wyjątkowym artyście pochodzącym z naszego regionu Antonim Szulczyńskim. Malarz, urodzony w 1877 r. w Wilczynie, twórca zachwycających kościelnych polichromii w swoich czasach był mistrzem, uznanym artystą, natomiast dziś jego nazwisko znane jest nielicznym. Film prezentujący jego życie i twórczość jest próbą przywrócenia mu należytego miejsca, nie tylko wśród młodopolskich artystów, ale także w naszej pamięci.

Antoni Szulczyński ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. O tym jak rozwijał się jego talent, dowodzą świadectwa, które się zachowały. To z nich dowiadujemy się, jak wysoko profesorowie oceniali jego umiejętności. Antoni Szulczyński studiował także w Wiedniu, Rzymie, Monachium i Wilnie.

Pozostawił po sobie urzekające liczne polichromie i obrazy o tematyce religijnej w wielu kościołach na terenie całego kraju m.in. w Miedźnie, Kramsku, Łubnicach, Broniszewie, Skulsku i rodzinnym Wilczynie.

Był także doskonałym portrecistą. Jego prace zadziwiają realizmem. Dzisiaj jego obrazy uległy rozproszeniu. Udało się odnaleźć nieliczne, które znajdują się w rękach prywatnych kolekcjonerów i zbiorach muzealnych.

Wiele dokumentów dotyczących życia artysty zaginęło w czasie wojny. Inne rozproszone czekają na odkrycie w dokumentacjach szpitali rozproszonych w całej Europie. To one kryją odpowiedź na pytanie, dlaczego artysta część swego życia spędził przykuty do inwalidzkiego wózka. Jest wiele hipotez dotyczących niepełnosprawności artysty. Bezsprzecznie udało się ustalić, że dużą część polichromii wykonywał, cierpiąc na niedowład nóg. Był podciągany na rusztowaniu w koszu dzięki specjalnie dla niego skonstruowanym urządzeniom.

Zapraszamy na premierę filmu, jak również do odwiedzenia miejsc, gdzie można podziwiać dzieła, które pozostawił po sobie utalentowany artysta.

Projekt realizowany przez PFS PalFilmStudio Produkcja Filmowa i Telewizyjna Krzysztof Paluszyński.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.