Przejdź do treści
Oskard-archiwum

Dotknij Teatru 2013

Dotknij teatru to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.
W tym roku Dotykać teatru będziemy niemal w całej Polsce – teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali ponad 200 wydarzeń – mówią koordynatorzy projektu z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W dniach 18 – 28 marca widzowie 39 miast w 16 województwach będą mogli wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach, czy happeningach.

Konin po raz pierwszy włącza się w ten wyjątkowy projekt. Za sprawą Centrum Kultury i Sztuki, I i II Liceum w Koninie mieszkańcy będą uczestniczyli w święcie teatru. Odbędą się spektakle, warsztaty i happening uliczny.

23 marca w CKiS-Centrum przy ul. Okólnej aktorzy Teatru Lalki i Aktora PINOKIO z Łodzi, w ramach dwumiesięcznego cyklu warsztatów teatralnych „Spójrz pod innym kątem”, spotkają się z nauczycielami, instruktorami i wszystkimi zainteresowanymi tą dziedziną, tym razem pochylając się nad zagadnieniem tekstu w teatrze. Początkujący pedagodzy zyskają wsparcie w swych działaniach, poznając podstawowe reguły związane z teatrem oraz otrzymają wytyczne, co do kierunku dalszej pracy. Doświadczeni animatorzy będą mieli szansę uporządkować swoją wiedzę, odświeżyć spojrzenie i zyskać nowe inspiracje.

27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru uczniowie I Liceum w Koninie wystawią „Serenadę” wg Mrożka. Spektakl reżyserowany przez nauczycielkę j. polskiego mgr Hannę Nowak, grany przez kolejne pokolenie uczniów I Liceum. Po raz pierwszy na deskach szkolnej auli spektakl został zagrany 10 lat temu, w 140. rocznicę powstania I Liceum w Koninie.

„Serenadę” wg Mrożka licealiści grali również w j. niemieckim, m.in. w ubiegłym roku w partnerskiej niemieckiej szkole z Celle (Dolna Saksonia) z okazji jubileuszu 20-lecia międzynarodowej wymiany między I Liceum w Koninie i KAV Gymnasium w Celle.

Tegoroczny spektakl jest wyjątkowy, ponieważ na szkolnej scenie zagrają obecni maturzyści ze swoimi nauczycielami. Spektakl powstał z okazji przypadającego w 2013r. jubileuszu 150-lecia I Liceum im. T. Kościuszki w Koninie.

Ciekawie zapowiada się happening teatralny w przestrzeni miasta, przygotowany przez młodzież z II Liceum. Uczniowie w teatralnych kostiumach pojawią się na ulicach Konina, aby przypominać wszystkim mieszkańcom Konina o tym wyjątkowym świecie.

Wieczorem tego samego dnia w sali widowiskowej CKiS-DK Oskard widzowie obejrzą „Histerie Miłosne”- spektakl z udziałem Szymona Bobrowskiego – Koninianina, Bartłomieja Topy i Magdaleny Boczarskiej.

Histerie miłosne” to wielokrotnie nagradzany hit nowojorskiego Broadwayu. komedia autorstwa Murraya Schisgala scenarzysty filmowowego, który zyskał rozgłos dzięki komedii „Tootsie”. „Histerie miłosne” łączą w sobie elementy absurdalnego humoru i klasycznej farsy. Czarny humor miesza się tu z grozą a bohaterowie stając na życiowych zakrętach są tym śmieszniejsi im trudniejsze jest ich położenie.

Dotknij Teatru -to najszersza, interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru w kraju, a wybrana dla niej nazwa, wskazuje jednocześnie na wielość proponowanych form teatralnych, a jednocześnie bardzo szeroką grupę odbiorców. Program oparty jest na współdziałaniu różnych grup wiekowych. Promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Dzień obchodów wyznaczono na 27 marca.