Przejdź do treści
Centrum-archiwum 29 stycznia - 26 lutego 2021 10:00-18:00

DYPLOM 2020 – wystawa uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu 

Zwiedzajcie osobiście – wystawa Dyplom 2020 uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu

Wystawę „Dyplom 2020” można zwiedzać osobiście od 4 do 26 lutego w dwóch miejscach Galerii CKiS Wieży Ciśnień oraz w CKiS przy ul. Okólnej, od wtorku do piątku, od 10.00 do 18.00 oraz w soboty, od 10.00 do 14.00. Wstęp jest darmowy. Oczywiście zwiedzanie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego: noście maseczki, dezynfekujcie ręce i zachowujcie dystans.

Młodzi, utalentowani, zafascynowani rysunkiem, malarstwem, grafiką, animacją i projektowaniem. Oto 11 najciekawszych prac dyplomowych absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu oraz ich artystycznych opiekunów.

Na dwóch ekspozycjach – w CKiS przy Okólnej i Galerii Wieża Ciśnień – oglądamy prace Marcina Derdy, Nikoli Dorańskiej, Katarzyny Gierkowskiej, Julii Kałeckiej, Wiktorii Kamińskiej, Gabrieli Kowackiej, Aleksandry Lewandowskiej, Martyny Pucek, Klaudii Stelmachowskiej, Katarzyny Szczepaniak i Lidii Tańskiej.

Prace w niezwykle ciekawych odsłonach z jednej strony podsumowują doświadczenia i zdobytą wiedzę w trakcie 4-letniej nauki w liceum, z drugiej natomiast pokazują zainteresowania młodych artystów, refleksje i nurtujące ich pytania. Odnajdziemy więc w pracach inspiracje kulturą popularną, tematyką społeczną oraz wątki zaczerpnięte z innych kultur.

Tematycznie uczniowie sięgali do baśni Andersena, demonologii słowiańskiej, historii naszego kraju, gier komputerowych, strojów inspirowanych japońską tradycją kabuki czy do aktualnych problemów, z jakimi zmaga się świat.

Podczas zwiedzania w salach wystawienniczych może przebywać równocześnie:
– 7 osób w CKiS przy Okólnej
– 5 osób w Galerii CKiS Wieży Ciśnień.

Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu Krzysztof Pawlak zaznacza, że „prace dyplomowe powstają w ostatniej klasie cyklu nauczania i cechuje je różnorodność tematyczna i formalna. Ta różnorodność wymusza sięgnięcie po zebraną wcześniej wiedzę z całej gamy technik artystycznych, zaczynając od rysunku, malarstwa i rzeźby po technologie cyfrowe, takie jak fotografia, film czy animacja. Dobór środków wyrazu artystycznego stanowi niezwykle ważny aspekt każdej pracy dyplomowej. Ogromny wpływ na jakość prac ma także współpraca autora z promotorem i nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy inspirują uczniów i dbają o finalny kształt dyplomu”.

Katalog online (Issuu.com)

 

Lidia Tańska – komentarz do wystawy:

 

Julia Kałecka – komentarz do wystawy:

Marcin Derda – komentarz do wystawy:

Wiktoria – komentarz do wystawy:

Gabriela Kowacka – komentarz do wystawy:

 

obostrzenia ziwedzania wystawy