Przejdź do treści
Centrum Aktualności Wystawa czynna do 24 marca

Dziwnów 2022 – otwarcie wystawy poplenerowej Pracowni plastycznej „Pod Galerią”

Od kilkunastu lat CKiS w Koninie organizuje plenery malarskie dla osób aktywnie uczestniczących w zajęciach Pracowni „Pod Galerią” prowadzonej przez malarkę Izę Kostiukow – absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Każdy taki plener to wakacyjna przygoda z farbami i pędzlem, intensywna praca twórcza połączona z pewnego rodzaju zabawą formatem, fakturą, kształtem i kolorem oraz z przyjemnością przebywania w otoczeniu przyrody w gronie ludzi, którzy czerpią radość ze wspólnego tworzenia, które idąc za nieodpartą, wewnętrzną potrzebą – pragną uprawiać sztukę, mówić jej językiem.

Celem pleneru jest nie tylko poszerzanie wiedzy i doświadczeń z zakresu malarstwa ale również kształcenie umiejętności: wnikliwej obserwacji ulotności i zmienności natury, kreowania nastroju, interpretacji, syntezy i analizy obserwowanych zjawisk i przełożenia obserwowanych relacji na konsekwentną i spójną wypowiedź malarską.

W tym roku zapraszamy na wystawę prac, które powstały na plenerze w Dziwnowie w lipcu 2022 roku. Będą to oryginalne, przestrzenne, głęboko osobiste obrazy, nie tylko przedstawiające piękno krajobrazu w sposób dosłowny, ale również abstrakcyjne.

Jak mówi kuratorka pleneru Iza Kostiukow „zobaczymy 14 dużych prac (100 x 100 cm) oraz 42 małe obrazy (30 x 30 cm). Na dużych obrazach został wklejony jeden mały, stanowiący integralną część całości obrazu. Tematyka prac jest spójna, ale bardzo różnorodnie interpretowana. Uczestnicy dowolnie poszukiwali własnego motywu malarskiego związanego z pejzażem. W kręgu ich zainteresowań było samo miasteczko Dziwnów z jego charakterystycznymi elementami architektonicznymi, jak również typowy pejzaż morski związany z florą i fauną tego regionu”.

Udział w plenerach to dla artystów nie tylko możliwość konfrontacji własnych dokonań artystycznych, wymiany poglądów, wzajemnego poznania, ale przede wszystkim szansa zebrania bogatego materiału twórczego dotyczącego tematu, przesłania czy też środków wyrazu.

Nowe miejsca zawsze działają inspirująco, pobudzają wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Swobodna atmosfera pleneru stymuluje do nowych zadań, służy poszukiwaniom własnej tożsamości i ostatecznie staje się punktem wyjścia do różnego rodzaju rozważań na temat sztuki i życia.

Autorzy prac: Teresa Byczkowska, Jolanta Galikowska, Beata Makowska, Jan Markaczewski, Wanda Michałek, Jolanta Musiał, Jolanta Ogorzałek, Joanna Podryban, Elżbieta Romanowska, Barbara Lisiak-Struglińska, Anna Szwankowska, Małgorzata Topolska, Agata Wilczewska, Aldona Wojciechowska. 

Wystawę można oglądać do 24 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Natomiast:
9 i 10 marca ekspozycja: będzie nieczynna.
14 marca zapraszamy od 14.00 do 18.00.
23 marca czynna od 10.00 do 15.00.