Przejdź do treści
Na zdjęciu dziecko w wanience z pomarańczami
Oskard Aktualności 23-24 października 2021

Fotografia reportażowa i okolicznościowa – warsztaty

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na warsztaty fotograficzne „Fotografia reportażowa i okolicznościowa”.

Chcesz profesjonalnie zająć się fotografią reportażową i okolicznościową, a nie czujesz się jeszcze pewnie w tym temacie? A może chcesz pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach, podczas których stawiamy przede wszystkim na praktykę wykonania zdjęć oraz ich postprodukcję. Nie zabraknie również teorii. Podczas zajęć będziemy pracować w grupach, fotografując zaaranżowane sytuacje. Poznamy tajniki fotografii ślubnej, reportażowej, jak i tej sesyjnej – rodzinnej i portretowej. Będziemy mieć do dyspozycji trzy stanowiska wyposażone w tła, oświetlenie oraz w rekwizyty.

Program dwudniowych warsztatów:

1. O co chodzi w reportażu

 • Emocje czy obróbka?
 • Decydujący moment, kadrowanie, kompozycja
 • Dokumentowanie czy opowiadanie historii

2. Lampy błyskowe na sali

 • GAS – Gear Acquisition Syndrome, czyli co kupowałem do fotografowania i dlaczego Wy nie musicie
 • Błysk z lampą na aparacie
 • Off Camera Flash – co potrzebne, żeby błyskać z lampami rozstawionymi na sali i jak je poustawiać
 • Kreatywne techniki wykorzystania lampy błyskowej (shutter drag i nie tylko)

3. Sesje portretowe i okolicznościowe

 • przygotowanie się do sesji
 • realizacja zdjęć 
 • praca z niedoświadczonymi „modelami”- jak pozować i na co zwrócić uwagę
 • praca z parą podczas sesji
 • jak radzić sobie z dziećmi podczas sesji

4. Własny workflow przy postprodukcji

 • wywołanie rawów w CaptureOne
 • retusz w Photoshopie
 • Lightroom/CameraRaw – kolorki, presety itp.

5. Wspólna obróbka i ocena prac

Uwaga! Uczestnicy proszeni są o zabranie:

 • komputera ze swoim ulubionym programem graficznym oraz zainstalowanym najlepiej dzień przed warsztatami CaptureOne https://www.captureone.com/en/account/download-trial
 • aparatu z dostępnymi obiektywami, lampę/lampy błyskowe(reporterskie), naładowane akumulatory i kartę pamięci;
 • koniecznie dobrego humoru i wyrozumiałości.

Warsztaty poprowadzi:

Patryk Koszela – wieloletni klubowy kolega z KKF FF. Profesjonalny fotograf ślubny, rodzinny i portretowy. Na co dzień inżynier elektryk. Przygodę z fotografią zaczął już w czasie uczęszczania do liceum. Na początku była to zwykła „zajawka”, która przerodziła się w prawdziwą pasję. Na naukę tej sztuki poświęcił mnóstwo czasu, przeczytał dziesiątki książek, obejrzał połowę YouTube’a, nie wspominając o godzinach spędzonych na praktykowaniu fotografowania i postprodukcji zdjęć.

www.patrykkoszela.pl

Patryk Koszela tak mówi o każdym rodzaju fotografii, którym się zajmuje, oraz wyjaśnia, dlaczego uwielbia to robić:

Fotografia ślubna

Fotografując, staram się uchwycić prawdziwe emocje. Coś, co sprawi, że przeglądając album po wielu latach, będziecie mogli poczuć jeszcze raz atmosferę z dnia Waszego ślubu. Za każdym razem wszystkie te chwile wywołujące uśmiech, łzy czy wzruszenie, przeżywam razem z parą młodą. Dzięki temu jestem w stanie uwiecznić historię z tego wydarzenia z perspektywy nie tylko obserwatora, ale i uczestnika.

Fotografia rodzinna

Sam jestem mężem i ojcem, dzięki czemu wiem, jak ważne są chwile spędzone z rodziną i wspomnienia, które tworzymy, gdy jesteśmy razem. Wracając do zdjęć, choćby zaledwie sprzed kilku tygodni, jestem w stanie zauważyć, jak wiele momentów i detali umyka naszej percepcji, a fotografia pozwala je wychwycić.

Na sesjach rodzinnych nie „układam” swoich modeli, nie każę nikomu pozować, bo sam wiem, jak można tego nie lubić. Chcę być tylko świadkiem, który złapie uczucia między fotografowanymi przeze mnie ludźmi i te radosne chwile spędzone razem.

Fotografia portretowa

To jest mój konik. Dzięki tej dziedzinie fotografii nauczyłem się chyba najwięcej. Praktykując jako fotograf portretowy, poznałem całą gamę narzędzi pracy fotografa: sprzęt fotograficzny, lampy błyskowe, oprogramowanie do obróbki. Nauczyłem się pracy z kolorem i retuszu zdjęć. Choć nadal uważam, że nie jestem doskonały w tym, co robię, to właśnie głód wiedzy i umiejętności powoduje, że z sesji na sesję moje zdjęcia są coraz lepsze.

Jestem zdania, że każdemu można zrobić piękne zdjęcia, a jeśli mi nie wierzycie, to pozwólcie mi się przekonać.

Termin: 23-24.10.2021 r.

Godziny:  23.10. –  od 10.00 do 17.00, 24.10. – od 10.00 do 16.00

Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard w Koninie, Aleje 1 Maja 7a, 62-510 Konin

Koszt brutto: 250 zł /125 zł dla członków KKF FF

Wpłaty należy dokonać w kasie Centrum Kultury i Sztuki lub na konto po otrzymaniu e-mailem potwierdzenia uczestnictwa: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776 do dnia 21 października 2021 r. W tytule przelewu należy wpisać: „Warsztaty z fotografii reportażowej i okolicznościowej”.

Rekrutacja:

 1. Aby zapisać się na warsztaty należy przesłać do 20 października 2021 wypełnioną kartę zgłoszenia  pocztą tradycyjną, elektroniczną na adres r.rudowicz@ckis.konin.pl
 2. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo zapisu mają członkowie KKF FF działającego przy CKiS w Koninie.
 3. Po otrzymaniu e-mailem potwierdzenia uczestnictwa, należy niezwłocznie do 21 października 2021 dokonać wpłaty w kasie Centrum Kultury i Sztuki lub na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.
 4. Rezygnację ze szkolenia należy zgłosić najpóźniej 3 dni przed warsztatami. W przeciwnym razie w przypadku nieobecności na szkoleniu wniesiona opłata nie podlega zwrotowi.

Kontakt w sprawie warsztatów:
Renata Rudowicz
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

DK Oskard
Aleje 1 Maja 7a
62-510 Konin
tel./fax (63)2746603
mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl