Przejdź do treści
Wydarzenia

Fotospacer „Konin i duchy przeszłości”| 3. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ

26 maja 2023 r., wstęp wolny

Start: Plac Wolności, godz. 11.00-13.00


Kochasz Konin? Chcesz poznać lepiej miasto nad Wartą? Uwiecznić na zdjęciu ciekawe zakątki Starego Konina? Weź udział w fotospacerze!

Wraz z Jerzym Sznajdrem i Damianem Kruczkowskim będziemy spacerować po zakamarkach Starego Konina. Poznamy historię kilkunastu niezwykłych miejsc i usłyszmy różne anegdoty z nimi związane.

Wybór trasy został dokonany na podstawie wydanego albumu Jerzego Sznajdra, o tym samym tytule, co nasz fotospacer, czyli „Konin i duchy przeszłości”. Podczas miniwycieczki będzie można zobaczyć umieszczone w wytypowanych miejscach fotografie z albumu ukazujące „duchy przeszłości” naszego miasta.

To nie wszystko! Konkurs selfie!

Mamy jeszcze dodatkową atrakcję – konkurs z nagrodami dla uczestniczek i uczestników fotospaceru!
Weź ze sobą telefon komórkowy z aparatem, zapoznaj się z regulaminem i daj się porwać opowiadanym historiom. Twoim zadaniem będzie wykonanie pomysłowego selfie (Ty na tle obiektu, wnętrza) w miejscach, które pojawiają się na trasie fotospaceru i przesłanie go do nas. O tym, kto zwycięży, poinformujemy następnego dnia podczas FOTOBITWY (27 maja, godz. 18.00, CKiS-DK Oskard, Klubokawiarnia NOT). Chcesz wziąć udział? Koniecznie zapoznaj się z regulaminem i pamiętaj, by wziąć ze sobą kartę zgłoszenia i dołączyć do konkursu „Selfie z duchami przeszłości”!

Wszystkie informacje znajdują się w regulaminie.

Poznaj lepiej osoby, które zabiorą nas na fotospacer:

Jerzy Sznajder – fotograf, autor albumów o tematyce krajoznawczej, członek Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych. Od ponad trzydziestu lat jest w zarządzie konińskiego oddziału PTTK i w ramach tej działalności od 26 lat społecznie opiekuje się schroniskiem turystycznym „Chatka Ornitologa”, w którym przez kilkanaście lat zorganizował blisko 30 plenerów fotograficznych w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym.

Efekty tych spotkań prezentował wraz z innymi uczestnikami podczas wystaw zbiorowych. Brał udział w pracach jury kilku konkursów fotograficznych, m.in. Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego (5 edycji). Swoje prace prezentował podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Ma na koncie publikacje poświęcone miastu i regionowi, m.in.: „Konin w sepii” (2000 r.), „Konin i duchy przeszłości” (2015), „Konin – wnętrza starówki” (2017), album „Wielkopolska Wschodnia, fotograficzny słownik krajoznawczy” został dwukrotnie wyróżniony w konkursie Róże Regionów 2014 oraz XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
W 2021 r. współtworzył drugie wydanie „Kanonu krajoznawczego województwa wielkopolskiego”.

Damian Kruczkowski –  socjolog, społecznik, aktywista, pasjonat historii, wielokulturowości i wielowyznaniowości Konina i okolic. Od lat w ramach różnych organizacji społecznych, których jest aktywnym członkiem, ratuje i chroni pamięć m.in. o konińskich Żydach, opowiadając ich historię każdemu, kto chce słuchać, ale również organizując, inicjując lub współorganizując wydarzenia i akcje społeczne, jak „Spacery śladami konińskich Żydów”, wykłady i prelekcje w konińskich szkołach i Uniwersytecie Trzeciego Wieku, obchody Święta Chanuka, Święta Sukkot, Spacery z żonkilami.

Zaangażowany w losy konińskiej synagogi, po której oprowadza z pasją i dumą, zagłębia również historię i dzieje ewangelików z Konina i okolic, jest wiceprezesem Stowarzyszenia FRYDHOF, które zajmuje się ratowaniem wiejskich cmentarzy ewangelickich. Na co dzień kieruje Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, która m.in. gromadzi i przechowuje ocalałe książki z dawnej biblioteki żydowskiej i prywatnych księgozbiorów konińskich Żydów.