Przejdź do treści
Statuetki Kariatydy
Oskard-archiwum 5 maja 2022

LAUREACI KARIATYDY 2022

Podczas uroczystej Gali Kariatydy 5 maja 2022 r. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie ogłosiło laureatów Konkursu o statuetkę Kariatydy, wybranych przez Kapitułę spośród 16 zgłoszeń.

Była to 22. edycja wydarzenia, które powstało z myślą o uhonorowaniu wyróżniających się animatorów kultury, osób tę kulturę w naszym subregionie tworzących i wspierających. Statuetki na scenie CKiS-DK Oskard wręczyły Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Grażyna Brzezińska oraz Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Joanna Szydłowska. Warto nadmienić, że po raz pierwszy część wyróżnień wiązała się także z nagrodą finansową.

Statuetki Kariatydy stworzone przez toruńskiego artystę Dariusza Przewięźlikowskiego zostały przyznane w 6 kategoriach:

KARIATYDA HONOROWA (pośmiertnie) RYSZARD FÓRMANEK

Ryszard Fórmanek, człowiek niezwykły.

Wielkopolanin urodzony w Śremie, wychowany i uformowany w Lesznie. Do Konina przyjechał w 1965 roku by wzmocnić… koszykarską drużynę Górnika. Po zatrudnieniu w Kopalni Węgla Brunatnego Konin nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Reporterskie zacięcie sprawiło, że konsekwentnie i z pasją dokumentował to, co działo się w mieście i wokół niego. A działo się wiele. Dynamiczny proces industrializacji, rozwój przemysłu górniczo-energetycznego, a potem hutniczego, Konińskie Zakłady Naprawcze, gwałtowna rozbudowa miasta – wszystkie te wydarzenia były dla Ryszarda Fórmanka tematem do zdjęć.

Współpracował z Gazetą Poznańską i Wielkopolskim Zagłębiem. W 1982 roku dostał etat w Przeglądzie Konińskim, w którym pracował do emerytury.

Ryszard Fórmanek fotografował przede wszystkim ludzi. Lubił pokazywać zarówno dzieci, jak i ludzi starszych. Za pomocą fotoreportaży opowiadał ich historie, które nabierały charakteru publicystycznych wypowiedzi. Starał się być wszędzie i zatrzymywać w kadrze wszystko to, co ważne i ciekawe – normalne, niezwykłe, smutne i zabawne.

Przez 45 lat życia w Koninie i regionie wykonał ponad 160 tysięcy zdjęć. To wyjątkowa spuścizna, z której korzystają i korzystać będą badacze dziejów miasta i regionu. Ryszard wypracował swój niepowtarzalny styl fotografowania. Mówiło się i pisało o „kadrze Fórmanka”. Czysty, staranny kadr, bez zbędnych detali ukazujący prawdę czasu. Za swoje prace otrzymał wiele nagród i najwyższą kategorię S instruktora fotografii. Przez ćwierć wieku uczył młodych adeptów sztuki fotograficznej.

Ryszard Fórmanek prezentował wszystkie najlepsze cechy: pracowitość, solidność, rzetelność, punktualność, niezwykłe poczucie obowiązku. Koninianin z wyboru, który pokochał nasze miasto i region.

KARIATYDA
w kategorii
ANIMATOR KULTURY
RADOMIR PIORUN – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole
za nieustające kreowanie i animowanie przestrzeni do rozwoju artystycznego oraz wzniecanie ożywczego ruchu na scenie lokalnej kultury.

KARIATYDA
w kategorii
TWÓRCA
TERESA BRZOSKA – twórczyni ludowa
za talent i pasję upiększania świata, którymi potrafi się dzielić, przekazując tradycje ludowe w mistrzowskiej formie.

KARIATYDA
w kategorii
SAMORZĄD LOKALNY
SYLWIA KUDŁA – Starostwo Powiatowe w Koninie
za wykreowanie przyjaznego oblicza urzędu i nieszablonowe promowanie zarówno kultury, jak i wartości współpracy.

KARIATYDA 
w kategorii
MECENAS KULTURY – SPONSOR
MAGDALENA PRZYBYŁA – Prezes MZK w KoninieSp. z o.o.
za kulturalny rozkład jazdy, czyli kierowanie Miejskim Zakładem Komunikacji z wrażliwością na sztukę.

KARIATYDA
w kategorii
NOVA
WOJCIECH OLIŃSKI
za młodzieńczą miłość do gitary, którą pielęgnuje z idealistycznym zacięciem i bezkompromisową brawurą.

W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół VOŁOSI.