Przejdź do treści
Start wrzesień - listopad

GŁOSOWANIE – autorskie warsztaty improwizacji głosem, zapisy

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób, które chcą uwolnić prawdziwe brzmienie swojego głosu, wydobyć z siebie dźwięki bez skrępowania, w zgodzie z własnym ciałem.

W programie:

– ćwiczenia ruchowe i oddechowe, które pomogą odprężyć ciało i głos, wyeliminować wszelkie napięcia i blokady, wypracować stabilną, świadomą postawę,
– swobodna improwizacja jako droga do uwolnienia swojego prawdziwego głosu oraz otwarcia się na wspólne muzykowanie,
– praca z graficznymi partyturami, tworzenie muzyki w oparciu o obrazy, słowa, wzajemne słuchanie się w duchu wielkiego dzieła brytyjskiego kompozytora, Corneliusa Cardew, The Great Learning (paragraph 7).

Cele:

– pokazać, że każdy może świadomie i swobodnie używać swojego głosu,
– oswoić ze zjawiskiem dysonansu,
– ośmielić i poprowadzić tak, by głos był prawidłowo emitowany,
– stworzyć przestrzeń do wspólnego twórczego działania,
– umożliwić regularne spotkania przy wspólnym śpiewie.

Na warsztatach „Głosowanie”, które prowadziłam w marcu 2019 roku w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie zebrała się grupa ponad 20 osób – dzieci, młodzieży, seniorów – którzy uczestniczyli w serii ćwiczeń ruchowych i oddechowych, wspomagających prawidłową emisję głosu.

Improwizowali solo oraz w grupach. Na koniec uczestnicy połączyli swoje siły we wspólnej kompozycji tworzonej w czasie rzeczywistym, którą pokierowałam dzięki prostemu systemowi gestów i znaków, a także graficznym partyturom.

Małgorzata Zagajewska

Jestem wokalistką i poetką. Muzycznie kształciłam się podczas warsztatów improwizacji prowadzonych przez brytyjskiego saksofonistę, założyciela Warsaw Improvisers Orchestra, Raya Dickaty, które odbywały się w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Mam wieloletnie doświadczenie sceniczne. Wydałam albumy z zespołami Szpety, Casting Lots, Amoonnafi, Fantastic Swimmers i Tuleje. Koncertowałam w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Współtworzyłam efemeryczny, wielokulturowy kolektyw Andakali Goveyu, z którym przygotowałam performans Człowiek podstawowy. Na składance konińskiej Wieży Ciśnień ukazał się utwór Souterrain, który nagrałam w duecie z Ksawerym Wójcińskim. Współpracowałam z Ksawerym również w ramach jego autorskiej trylogii Muzyczne DNA mojego domu. Trasa koncertowa do wewnątrz.

Moja poezja była wielokrotnie publikowana w czasopismach literackich. W przyszłym roku ukaże się moja debiutancka książka poetycka. Występowałam na festiwalach muzycznych (Warszawskie Sanatorium Dźwięku, Fortalicje, Spontaneous Music Festival, ECLAT Festival) oraz literackich (Stacja Literatura, Puls Literatury).

Informacje o zapisach:

Spotkania odbywać się będą w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, raz w tygodniu, w każdą środę, w godzinach 18.00 – 19.30 od września do listopada.

Wrzesień: 14, 21, 28
Październik: 5, 12, 19, 26
Listopad: 2, 9, 16, 23, 30

ZAPISY: mailowo na malgorzata.zagajewska@gmail.com oraz bezpośrednio w Galerii CKiS Wieża Ciśnień tel. 63 242 42 12.

Zrealizowano przy pomocy środków budżetu Województwa Wielkopolskiego.