Przejdź do treści
Wieża-archiwum 26 maja 18:00

„Gwiazdy i cyferblaty” – pokaz filmów eksperymentalnych Rafaela Jasionowicz

Każdy z filmów to odrębna podróż, zarówno w warstwie wizualnej, jak i treściowej. Łączy je dominanta nierealności i onirycznego charakteru. Przestrzeń rozdarta pomiędzy jawą a snem, introwertyczna, pełna drobnych wzruszeń i niepokojów, gdzie rozmyślania z życia współczesnego człowieka przedstawione zostały w sposób metaforyczny i poetycki.

W filmach zastosowane zostały różne techniki m.in. obrazy powstałe w wyniku pracy na makietach, zlepek zdjęć, rysunków i malarstwa,  łączenie elementów rzeczywistych z obrazem na ekranie komputera. Całości dopełnia autorska ścieżka dźwiękowa oraz własne kompozycje muzyczne. 

Lista filmów:
„Dzień ogólny” 2016
„Odległość” 2016
„Bezsenność” 2017
„Spacery nasenne” 2017
„Motyle i samoloty” 2017
„Listy z wydm” 2017
„Zamknięte drzwi nie skrzypią”2018
„Dym z herbaty” 2019
„Okamgnienie” 2021

kadr z filmu „Odległość”

Rafaela Jasionowicz – artystka wizualna. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2013). Ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych o specjalizacji w zakresie działań interaktywnych.

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych m.in. „Odległość”, „Czas opadania”, „Gęsty poziom” oraz projekcji filmów eksperymentalnych np. „Zmrok”, „Wszystko się jeszcze wydarzy”.

Aktywność w różnych obszarach sztuki: film eksperymentalny, fotografia, rysunek, wideo, obiekt, instalacja, kompozycja muzyczna, poezja.

fragment filmu „Okamgnienie”, 2021
fragment filmu „Dym z herbaty”, 2019